Żołnierz

i

Autor: CPL Sam Shepherd / wnet.fm

KONFLIKTY

Napięta sytuacja w Kosowie. Konflikt może się zaognić w każdej chwili

2023-09-07 10:05

Sytuacja w Kosowie, chociaż nieco się uspokoiła, nadal pozostaje bardzo niestabilna i nawet błahe wydarzenie może zaognić sytuację - przyznał dowódca sił pokojowych NATO stacjonujących w Kosowie. Z kolei tamtejsza policja odkryła arsenał broni w jednym z mieszkań.

Konflikt w Serbii zaognił się pod koniec maja, gdy Serbowie sprzeciwili się objęciu stanowisk burmistrzów przez albańskich polityków, wybranych w zbojkotowanych przez nich lokalnych wyborach.

Wtedy, po starciach NATO z protestującymi na północy Kosowa Serbami, w wyniku których rannych zostało kilkadziesiąt osób, oddziały NATO zwiększyły liczbę swoich żołnierzy do 4,5 tysiąca.

Teraz dialog pomiędzy stronami próbują przywrócić przedstawiciele UE i USA, prowadząc regularnie rozmowy z liderami Serbii i Kosowa.

Sytuacja w Kosowie wciąż jest bardzo napięta

Napięcie, wynikające z mnogości nierozwiązanych spraw, utrzymuje się. Jeśli mielibyśmy postawić diagnozę na temat tego, co się dzieje, powiedziałbym, że największy wpływ na negatywną sytuację ma brak zaufania pomiędzy stronami (konfliktu). Oznacza to też, że w grę nie wchodzi rozwiązanie militarne, a polityczne" - przyznał Angelo Michele Ristuccia, dowódca sił pokojowych NATO w Kosowie (KFOR).

Jak przyznał, w tej chwili praca żołnierzy sił pokojowych NATO w Kosowie przypomina "ciągle zarządzanie kryzysowe".

Przypomnijmy, KFOR stacjonuje w Kosowie od zakończenia wojny pomiędzy albańskimi partyzantami a siłami serbskimi z lat 1998–1999.

Arsenał broni odkryty w jednym z domów w Zveczanie

We wtorek (05.09) kosowska policja odkryła w większościowo serbskim mieście Zveczan niewielki arsenał broni ukryty w jednym z domów. Znaleziono tam m.in. karabiny automatyczne, granaty ręczne i amunicję. W czerwcu w tym samym mieście zatrzymano przewożone samochodem "ogromne ilości" broni i amunicji.

Z kolei dzień wcześniej prezydent Kosowa Vjosa Osmani ostrzegła przed "planem prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia (polegającym na) wprowadzeniu na Bałkanach scenariusza wzorowanego na polityce prezydenta Rosji Władimira Putina".

Nie ma tygodnia, żeby ktoś z Serbii nie strzelał do kosowskich policjantów na terytorium Kosowa. Belgrad realizuje plan, który w 2014 roku przeciwko Ukrainie zaczął wdrażać Putin" - zwróciła uwagę kosowska prezydent.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii zbrojnej NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swej byłej prowincji. KFOR stacjonuje w Kosowie od zakończenia wojny pomiędzy albańskimi partyzantami a siłami serbskimi z lat 1998–1999.

Napięta sytuacja na świecie. Konflikt w Kosowie i wojna na Ukrainie zbierają krwawe żniwo. Zobacz brutalny atak na centrum ukraińskiego miasta

Sonda
Obawiasz się wybuchu kolejnych wojen?
Ukraina oddala się od członkostwa w NATO? Gen.Pacek: Ukraina nie będzie przyjęta gdy skończy się wojna!