Miejsca w samolocie

i

Autor: juno1412 / www.pixabay.com

PODRÓŻE

Najlepsze i najgorsze miejsca w samolocie. Jaki fotel wybrać?

2023-06-06 11:47

Komfort podróży to jedna z głównych rzeczy, na które zwracamy uwagę decydując się na wycieczkę. To oczywiste, że każdy chciałby podróżować wygodnie i przyjemnie. Dlatego decydując się na lot samolotem często stajemy przed dylematem: które miejsce wybrać? Jak się okazuje są siedzenia lepsze i gorsze.

Bezpieczeństwo i wygoda - jak wybrać najlepszą miejscówkę w samolocie?

Chociaż z założenia wszystkie fotele w samolotach są identyczne to nie da się ukryć, że siedząc w pewnych miejscach podróżowanie będzie dużo wygodniejsze.

Wybierając siedzenie warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na komfort, czyli np. bliskość okna, możliwość wygodnego ułożenia nóg czy oparcia głowy i odległość od toalet, ale także na kwestie związane z bezpieczeństwem: jak daleko znajdują się wyjścia awaryjne? Czy łatwo będzie Ci się wydostać w razie ewentualnej katastrofy?

Jeśli w trakcie rezerwacji biletu masz możliwość samodzielnego wyboru miejsca zwróć uwagę na wszystkie te aspekty, które zapewnią Ci przyjemną podróż.

Najlepsze miejsca w samolocie. Gdzie jest najbezpieczniej?

Według badań przeprowadzonych przez ekspertów z Aviation Safety Network najbezpieczniej jest wybierać miejsca znajdujące się w środkowej części samolotu. Dlaczego?

Analizując ponad 60 katastrof lotniczych stwierdzono, że wskaźnik śmiertelności osób zajmujących właśnie te fotele jest najniższy. Co więcej, środkowa część samolotu jest najbardziej stabilnym obszarem dzięki czemu siedzący tu pasażerowie nie odczuwają turbulencji tak mocno jak np. ci zajmujący miejsca w pierwszych rzędach. Jeśli więc cierpisz na chorobę lokomocyjną koniecznie wybierz fotel w środkowej części maszyny.

Oczywiście, najbardziej pożądanymi miejscami w samolocie są te znajdujące się blisko wyjść awaryjnych. Pasażerowie siedzący tutaj nie dość, że w przypadku ewentualnej katastrofy będą się mogli ratować w pierwszej kolejności, to jeszcze mają więcej miejsca na nogi niż pozostali podróżni (co wynika właśnie ze względów bezpieczeństwa przy procedurach ratunkowych). Jednak w wielu wypadkach za taki fotel trzeba zapłacić więcej.

Dodatkowo, wybierając to miejsce warto znać język angielski, ponieważ w trakcie ewakuacji na liniach międzynarodowych polecenia obsługi wydawane będą właśnie w tym języku.

Jeśli masz możliwość wybierz też miejsce przy oknie, które gwarantuje Ci niezwykłe widoki oraz umożliwia oparcie się o ścianę samolotu. Chociaż w tym wypadku trzeba też uwzględnić fakt, że w przypadku wyjścia do toalety będziesz musiał prosić pasażerów siedzących obok o ustąpienie ci miejsca.

Wybierając miejsce w samolocie warto też zdecydować się na fotele z przodu, o ile nie cierpisz na chorobę lokomocyjną, ponieważ tutaj wstrząsy są najbardziej odczuwalne. Jednak, to właśnie na przednich siedzeniach masz więcej miejsca na rozłożenie nóg, a dodatkowo wchodzisz i wychodzisz z pokładu jako pierwszy zaoszczędzając czas na stanie w kolejkach i czekanie na pozostałych pasażerów. To nie wszystko! Na przodzie jest... najciszej, a w przypadku wydawania posiłków dostaniesz swoje danie jako pierwszy.

Najgorsze miejsca w samolocie - tych lepiej nie wybieraj!

Najgorszą sławą cieszą się siedzenia znajdujące się w tylnej części samolotu. Nie dość, że jest tu mało miejsca na wygodne ułożenie się w trakcie lotu, to jeszcze właśnie tutaj znajdują się toalety. Kolejka osób czekających na skorzystanie z niej, a czasami i nieprzyjemne zapachy mogą skutecznie popsuć podróż.

To nie wszystko, bo siedząc z tyłu w momencie opuszczania pokładu musisz poczekać aż wszyscy pasażerowie wyjdą. A to może czasami trochę potrwać.

To właśnie z tyłu jest też najbardziej głośno. Wszystko dlatego, ze w tylnej części samolotu znajdują się silniki i pomocnicze jednostki napędowe, generujące spory hałas.

Sonda
Boisz się latać samolotem?
W Bydgoszczy będą remontowane samoloty F-16