Lato

i

Autor: Canva Pro

KALENDARZ

Przesilenie letnie i najdłuższy dzień w roku 2024. Kiedy wypada najdłuższy dzień? Ile trwa?

2024-03-11 12:39

Zima powoli odchodzi w zapomnienie i już wktóce przywiatmy słoneczną i kolorową wiosnę. Nadejście ciepłych miesięcy wiąże się nie tylko z wiekszą ilośćią słońca, ale również z coraz dłuższymi dniami, które można spędzić na świeżym powietrzu. Kiedy wypada najdłuższy dzień w 2024 roku? Sprawdź koniecznie!

Pierwszy dzień wiosny 2024

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, jak co roku, przypada na 20. marca. W tym roku wypadnie on dokładnie w środku tygodnia, czyli w środę.

To będzie czas równonocy wiosennej i od tego momentu dzień stopniowo będzie się stawał coraz dłuższy: każdego dnia słońce będzie zachodzić nieco później, aż do najdłuższego dnia w roku.

Przesilenie letnie. Kiedy najdłuższy dzień 2024 roku?

Najdłuższy dzień w roku to jednocześnie pierwszy dzień astronomicznego lata, zwany także przesileniem letnim. To moment, gdy oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca - wtedy biegun północny jest bliżej Słońca niż biegun południowy, a to oznacza, że na półkuli północnej mamy najdłuższy dzień i najkrótszą noc w roku.

Z uwagi na to, że liczba dni w roku jest zmienna (co cztery lata wypada rok przestępny i wówczas trwa on nie 365 a 366 dni) to data przesilenia letniego również jest ruchoma i wypada 20 lub 21 czerwca.

Najdłuższy dzień w 2024 roku będzie miał miejsce dokładnie 20 czerwca.

Ile trwa najdłuższy dzień w roku?

W tym roku mamy dobre wiadomości dla wszystkich, którzy korzystają z długich, słonecznych dni. W 2024 najdłuższy dzień będzie nieco dłuższy niż w roku ubiegłym!Będzie on trwał ok. 16 godzin i 46 minut (w różnych częściach kraju mogą się pojawić kilkuminutowe różnice).

To oznacza, że jest o prawie 10 godzin dłuższy od najkrótszego dnia w tym roku, który przypadnie 21 grudnia 2024 r. i będzie trwał średnio 7 godzin.

Najlepsze teksty Wróżbity Filipa. Bawią do łez!

Sonda
Wolisz zimę czy lato?
Czym jest zorza polarna?