Pradawny las

i

Autor: Canva Pro ; @inquisitivefeed/www.twitter.com

LASY

Odkryto szczątki najstarszego lasu na Ziemi! Ma ponad 390 milionów lat!

2024-03-08 10:04

W Anglii odkryto skamieniałości najstarszego lasu na Ziemi – informują naukowcy na łamach periodyku „Journal of the Geological Society”. Pradawny las znacznie różnił się od tych, które znamy dzisiaj.

Niezwykłe skamieniałości w rękach archeologów. Odkryto pradawny las

Najstarsze znane skamieniałości lasu, datowane na co najmniej 390 mln lat, odkryto w klifach z piaskowca, wznoszących się wzdłuż wybrzeża hrabstw Devon i Somerset w południowo-zachodniej Anglii. Analizy przeprowadziły zespoły naukowców z uniwersytetów w Cambridge i Cardiff (Wielka Brytania).

Zdaniem badaczy jest to najstarszy znany kopalny las na Ziemi. Jest on mniej więcej o cztery mln lat starszy od poprzedniego rekordzisty, pochodzącego ze stanu Nowy Jork (USA).

Las datowany jest na okres dewoński (419 mln-358 mln lat temu), kiedy życie rozpoczęło wielką ekspansję na lądzie. Pod koniec tej epoki pojawiły się rośliny nasienne, a na lądach zadomowiły się stawonogi.

Jak wyglądał pradawny las? Drobne gałązki zamiast liści

Skamieniałe fragmenty drzew na pierwszy rzut oka przypominają palmy. Ich pnie, zamiast litego drewna, były puste w środku. Brakowało im również liści, a gałęzie pokryte były mnóstwem czegoś, co przypominało drobne gałązki.

Drzewa były znacznie niższe od swoich potomków. Największe mierzyły od dwóch do czterech metrów wysokości. W miarę jak drzewa rosły, zrzucały gałęzie, pozostawiając mnóstwo ściółki, którą zamieszkiwały bezkręgowce.

Fakty i mity o kotach

Sonda
Interesujesz się Archeologią?
Wycinają drzewa w Wołominie. Mieszkańcy protestują