Izerski Park Ciemnego Nieba

i

Autor: Tomasz Tomsonowskyy / www.commons.wikimedia.org

ASTRONOMIA

Najciemniejsze miejsca w Polsce. Gwiazdy widać tu najlepiej! Noc spadających gwiazd 2023

2023-08-10 11:29

Nocne niebo ma swój niepowtarzalny urok i klimat. Można dostrzeć gwiazdy, planety, Księżyc, a nawet krążące wokół Ziemi satelity. Warunek jest jeden: dobra widoczność, nie ograniczona miejskimi światłami, i oczywiście brak chmur. Są takie miejsca, w których nocne niebo jest wyjątkowo dobrze widoczne. Sprawdź, jakie są najciemniejsze miejsca w Polsce i gdzie najlepiej wybrać się na oglądanie gwiazd.

Już wkrótce będziemy świadkami niesamowitego zjawiska. Z soboty na niedzielę (12/13.08) czeka nas noc spadających gwiazd! I to nie byle jaka, bo w ciągu godziny będzie można zobaczyć nawet 80 meteorytów, a dostrzeżenie ich możliwe będzie gołym okiem. Mimo, że tej nocy nastąpi kumulacja Perseidów (najpopularniejszy rój meteorytów) będzie najwięcej, to spadające gwiazdy można oglądać od połowy lipca prawie do końca sierpnia.

Aby jednak dostrzec piękne rozbłyski na niebie potrzebne są do tego odpowiednie warunki. Chodzi o to, by znaleźć jak najciemniejsze miejsce, do którego nie docierają miejskie światła ograniczające widoczność.

W Polsce znajduje się kilka takich miejsc, w których nocne niebo jest najlepiej widoczne. Na terenie kraju są też dwa Parki Ciemnego Nieba, czyli czyli obszary wyznaczone do ochrony przed zanieczyszczeniem światłem ciemności nocnej jako wyjątkowego środowiska naturalnego.

Przygotowaliśmy dla Was listę najciemniejszych miejsc w Polsce, w których bez przeszkód możesz oglądać gwiazdy ( i nie tylko!).

Najciemniejsze miejsca w Polsce:

Jadąc w Bieszczady łatwo przegapić tę perełkę
Sonda
Lubisz oglądać gwiazdy?