Dolary

i

Autor: fot. Canva/selensergen

PIENIĄDZE

Najbogatsi Polacy na liście miliarderów "Forbesa". Nie brakuje znanych nazwisk

2024-04-03 10:55

Aż ośmiu Polaków znalazło się w najnowszym spisie miliarderów przygotowanym przez magazyn "Forbes". Tym razem lista jest dłuższa niż w latach ubiegłych i nie brakuje na niej znanych nazwisk. Kto z Polaków może się poszczycić miliardami na koncie?

Najdłuższa w historii lista miliarderów

Wbrew ogólnej, kiepskiej sytuacji gospodarczej na świecie, miniony rok był dla bogaczy jednym z najbardziej udanych. Bogaci stali się jeszcze bogatsi, a lista miliarderów przygotowana przez magazyn "Forbes" znacząco się wydłużyła. Znalazło się na niej aż 2781 osób, których majątek szacowany jest na co najmniej milion dolarów.

Jak wskazuje "Forbes":

"Łączna wartość majątków wszystkich osób uwzględnionych na liście wynosi 14,2 bilionów dolarów, czyli o 2 biliony dolarów więcej niż rok wcześniej. Dla porównania nominalne PKB Polski według Banku Światowego wyniosło w 2022 r. ok. 0,7 bln dol., czyli dwadzieścia razy mniej niż majątek wszystkich miliarderów świata".

Wśród najbogatszych najwięcej jest Amerykanów. Później ogromnym majątkiem mogą się poszczycić przede wszystkim Chińczycy i mieszkańcy Indii.

Najbogatsi ludzie na świecie

Zdecydowanym liderem tabeli, otwierającym zestawienie miliarderów wg. magazynu "Forbes" jest Bernard Arnault, szef francuskiej firmy LVMH (LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton), którego majątek szacowany jest na 233 miliardy dolarów. Zaraz za nim Elon Musk, założyciel lub współzałożyciel PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i The Boring Company. Może się poszczycić majątkiem w wysokości aż 195 miliardów dolarów. Ostatnie miejsce na podium zajął Jeff Bezos, założyciel Amazona. Słynny Mark Zuckenberg, założyciel Facebooka, uplasował się na czwartej pozycji.

Polacy wśród najbogatszych na świecie. Kto znalazł się na liście?

Wśród osób, które mogą się poszczycić miliardami na koncie, znalazło się także ośmiu Polaków. Najbogatszy z nich zajął 398. pozycję, a najbiedniejszy 1945. Kolejno są to:

  1. Michał Sołowow - przedsiębiorca, inwestor i finansista
  2. Tomasz Biernacki - założyciel Dino Polska
  3. Jerzy Starak - działający w przemyśle farmaceutycznym
  4. Paweł Marchewka - założyciel Techlandu
  5. Zygmunt Solorz - przedsiębiorca z branży mediów
  6. Dominika Kulczyk - inwestorka, przedsiębiorca
  7. Zbigniew Juroszek - założyciel Grupy Atal
  8. Sebastian Kulczyk - przedsiębiorca
Sonda
Umiesz oszczędzać?
Mellina - Kuba Błaszczykowski o bogactwie, działaczach sportowych i dziennikarzach