Gorąco, temperatury

i

Autor: fot. Canva/Robert Fruehauf

POGODA

Rekordowy koniec marca w Europie. Takich temperatur jeszcze nie było

2024-04-02 15:23

Postępujące zmiany klimatu możemy odczuwać już na własnej skórze. Przykładem tego są coraz cieplejsze zimy, upalne lata, a do tego coraz częstsze klęski żywiołowe. Jak się okazuje, pod koniec marca tego roku w Europie środkowo-wschodniej zanotowano rekordy temperatur!

Klimat się zmienia. Jakie są tego skutki?

Rok 2023 był jednym z najgorętszych w historii pomiarów, a temperatury w wielu regionach świata biły rekordy. Sytuacja się pogłębia, co jest skutkiem szkodliwej działalności człowieka. Chodzi przede wszystkim o produkcję energii, nawozów sztucznych, przemysłową hodowlę zwierząt czy też wycinanie lasów, co sprawia, że do atmosfery przedostają się ogromne ilości gazów cieplarnianych, będące bezpośrednią przyczyną globalnego ocieplenia.

Skutek? Ulewy, wichury, powodzie, susze, huragany i trzęsienia ziemi. A to tak naprawdę jedynie początek, bo jeśli ogólna temperatura Ziemi podskoczy o dwa stopnie, sytuacja zrobi się dramatyczna.

Rekordy temperatur w marcu 2024

Tegoroczna zima była kolejną, rekordową pod względem temperatur. W Polsce można już zapomnieć o kilkumetrowych zaspach śniegu, a jazda na sankach czy lepienie bałwana przypomina bardziej walkę z błotem. Dobitnie pokazuje to przykład marca, kiedy to końcówka miesiąca była wyjątkowo ciepła, a temperatury dobiły nawet do ponad 26 stopni.

Jak się okazuje, podobne rekordy padły również w innych europejskich krajach:

Białoruś 27,2°C Chorwacja 29°CAlbania 29,6°CLitwa 25,5°CŁotwa 22,8°CEstonia 21,3°CMołdawia 29,7°C

Niestety, wszystko wskazuje na to, że zbliżające się powoli lato da się nam mocno we znaki, a klimatyzatory i wiatraki będą nieocenione.

Niebezpieczna sytuacja w Lubuskiem. Poziom wody w Warcie wysoki

Sonda
Obawiasz się skutków zmian klimatycznych?
"Neutralność klimatyczna: troska czy biznes?"