Pył saharyjski. Czy jest groźny?
Mianem pyłu saharyjskiego określa się drobny piasek wędrujący znad Sahary. To kalima, która już pod koniec marca pojawiła się w Polsce, dając efekt żółtego nieba. Drobinki piasku przywędrowały do Europy z Afryki wraz z powietrzem.
Największe stężenie pyłu saharyjskiego można zaobserwować w pasie od Górnego Śląska i Małopolski, przez centrum kraju, aż po Podlasie i Mazury. Czy jest on groźny?
Zasadniczo nie, ale osoby szczególnie wrażliwe powinny uważać, ponieważ może on nieco podrażniać układ oddechowy. Alergicy mogą odczuwać drapanie w gardle, nosie i pieczenie oczu.
Jak informują eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: obecnie ilość pyłu saharyjskiego ma się znacznie zmniejszać i w najbliższych dniach przestanie on być widoczny w Polsce (na co niemały wpływ mają również prognozowane opady deszczu).
Niezwykłe zdjęcie pyłu widzianego z kosmosu
O tym jak wyjątkowym zjawiskiem jest wędrowanie pyłu saharyjskiego, możemy się przekonać m.in. na podstawie zdjęcia wykonanego przez sondę DSCOVR. Widać na nim mętną smugę wędrującą przez kontynent.
Sonda DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) to amerykańska sonda kosmiczna obserwująca Ziemię i badająca pogodę kosmiczną. Została wystrzelona w niebo w lutym 2015 roku przez SpaceX.