Do katedry wraca posadzka wzorowana na tej z XIII wieku

i

Autor: MZ Do katedry wraca posadzka wzorowana na tej z XIII wieku

Nabożeństwa w gorzowskiej katedrze na Boże Narodzenie? Być może nawet szybciej

2020-04-22 17:11

Trwa remont świątyni. Obecnie układana jest nowa podłoga, wzorowana na tej z XIII-go wieku. Ta sprzed pożaru w 2017 roku układana była w latach 60-tych minionego stulecia.

Układane ceramiczne płytki wykonywane są ręcznie, wypalane w cegielni w Ostrzeszowie w piecach hoffmanowskich. Kształtem i kolorystką nawiązują do pierwotnych sprzed kilku wieków.

Nowa posadzka wzorowana jest na tej z XIII wieku

i

Autor: mz Nowa posadzka wzorowana jest na tej z XIII wieku

Do ułożenia jest prawie 700 m2 podłogi. Dziennie pracownicy układają około 10 metrów płytek. Za nimi 1/4 prac.

Mówi Michał Jarosiński, kierownik robót konserwatorskich:

W katedrze demontowane są także witraże, które wymagają konserwacji. Montowane jest również oświetlenie, które ma podkreślać walory świątyni. Jeśli chodzi o wieżę katedralną to tam dobiegają końca prace wykańczające,pojawiła się blacha i opierzenie. Następnie pracownicy zajmą się dachem kopertowym. Ponadto wykonywana jest elewacja presbiterium. Jak zapewnia kierownik prac, wierni powinni wrócić do świątyni najpóźniej na tegoroczne Boże Narodzenie, być może uda się to wcześniej.

Płytki wypalane są w piecach hoffmanowskich

i

Autor: mz Płytki wypalane są w piecach hoffmanowskich

Przypomnijmy: gorzowska katedra jest zamknięta od pożaru, który wybuchł 1 lipca 2017 roku. Od ponad dwóch lat trwa odbudowa świątyni. Prace mają kosztować około 20 milionów złotych.