Pieniądze

i

Autor: Canva Pro

DOTACJA

Miliony dla województwa lubuskiego! Ogromne pieniądze z rządowego programu

2023-09-16 14:14

Ponad 195 mln zł trafi do woj. lubuskiego w ramach szóstej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych skierowanej do samorządów obejmujących tereny popegeerowskie – poinformował w piątek wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

W ramach programu do samorządów w całym kraju, na obszarze których działały kiedyś PGR-y, trafi blisko 4,5 mld złotych. W tym 195 mln 680 tysięcy złotych powędruje do województwa lubuskiego.

"Planujemy realizację ponad 90 projektów" przyznaje wojewoda

Dzięki rządowemu dofinansowaniu w lubuskich samorządach uda się zrealizować aż 94 projekty. To właśnie te środki umożliwią m.in. rozbudowanie przedszkola w Wawrowie, co jest bardzo ważną inwestycją, do której gmina Santok jest już praktycznie przygotowana. Gotowa jest bowiem dokumentacja techniczna i pozwolenie na budowę. Teraz czas na przetarg.

Przedszkole w Wawrowie funkcjonuje w trzech obiektach. Dzięki planowanym pracom, czyli dobudowaniu drugiego skrzydła przedszkola, wyremontowaniu istniejącego budynku i połączenia całości łącznikiem, przebudowy placu zabaw i dojścia do przedszkola, 125 dzieci otrzyma komfortowe warunki opieki. A oprócz tego miejscowość odzyska sale wiejską, w której w tej chwili znajduje się oddział przedszkolny i szkoła zyska, bo tam również znajduje się oddział przedszkolny”powiedział Paweł Pisarek, wójt Santoka.

To oczywiście nie koniec, bo inwestycji ma być dużo więcej, ale o tym co i kiedy dokładnie będzie się zmieniać urzędnicy będą jeszcze na bieżąco informować.

Miliardy dla samorządów. Na co zostaną przeznaczone?

Jak poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego, w skali kraju w tym rozdaniu Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dofinansowanie przyznano 1 732 jednostkom samorządu terytorialnego (JST i związkom) na realizację 2 035 inwestycji.

Najwięcej środków rząd przeznaczy na kolejno: infrastrukturę drogową (ponad 2 mld zł), inwestycje wodno-kanalizacyjne (prawie 600 mln zł), infrastrukturę społeczną (ponad 350 mln zł) i sportową (ponad 300 mln zł)

Zobacz też: Najpopularniejsi lubuszanie w wyborach do sejmu

Sonda
Dobrze Ci się mieszka w woj. lubuskim?
Pieniądze to nie wszystko. Extra. Rozmowa z Radosławem Kwietniem. BGK.