Mikołajkowy tramwaj

i

Autor: Jan Wojtanowski / @Gorzów www.facebook.com

MIKOŁAJKI

Mikołajki w Gorzowie. Jakie atrakcje czekają na mieszkańców? Świąteczny tramwaj, choinka i lodowisko. Sprawdź, co się będzie działo

2023-12-06 13:47

W środę, 6. grudnia, w całej Polsce obchodzone będą Mikołajki. To szczególny dzień ustanowiony ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry. Z tej okazji w wielu miastach organizowane są też różnego rodzaju wydarzenia, głównie skierowane do najmłodszych. Swoje propozycje mikołajkowych atrakcji ma również Gorzów.

Mikołajki - co to za święto?

Mikołajki, a dokładniej dzień Świętego Mikołaja to święto stałe, obchodzone co roku 6. grudnia. Ustanowione zostało już w czasach średniowiecza i związane było z biskupem Miry - Mikołajem, który zgodnie z opowieściami właśnie tego dnia wręczał dzieciom drobne prezenty i dbał o najbardziej potrzebujących.

Tradycja rozdawania upominków pozostała do dziś i skierowana jest przede wszystkim do najmłodszych, w przeciwieństwie do bożonarodzeniowych podarków, na które mogą liczyć zarówno mali jak i ci nieco starsi.

Mikołajki 2023 w Gorzowie. Maluchy ubiorą wielką choinkę

Jak co roku w Mikołajki w Gorzowie przygotowano wiele atrakcji dla dzieci (i nie tylko!). Głównym, tradycyjnym punktem tego dnia będzie wielkie ubieranie choinki. Maluchy z gorzowskich przedszkoli zjawią się na Starym Rynku, by na kilkumetrowej choince zawiesić własnoręcznie wykonane ozdoby. To symboliczne rozpoczęcie świątecznego świętowania w mieście. Ubieranie choinki rozpocznie się o godzinie 12:00.

Świąteczny, smaczny tramwaj na ulicach miasta

W środę (06.12) ponownie na ulice Gorzowa wyjedzie wyjątkowy, Mikołajkowy Tramwaj - ozdobiony czerwoną czapką Mikołaja. Będzie on kursował na linii nr 2, w relacjo Wieprzyce PKP - Piaski - Wieprzyce PKP.

Warto skorzystać z bezpłatnego przejazdu, bo na trasie będzie można spróbować pysznych smakowych herbat i słodkich przekąsek, o które zadbają m.in. uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych.

Tramwaj wykona następujące kursy: z przystanku Wieprzyce PKP w kierunku Piasków odjedzie o godzinie 11:17 i 12:37, natomiast z przystanku Piaski w kierunku Wieprzyc pojedzie o 11:50 oraz 13:25.

Mikołajkowe ślizganie. Słowianka zaprasza na lodowisko

Swoją propozycję zimowej, mikołajkowej aktywności ma także Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne "Słowianka". Tam, 6. grudnia, odbędzie się dyskoteka na lodzie, będą gry, zabawy i konkursy z nagrodami, a najmłodszych odwiedzi sam Święty Mikołaj!

To wszystko od godziny 17:00 do 20:00.

Co jest grane, czyli Mikołajki w kinie

Kino to kolejna ciekawa propozycja na spędzenie Mikołajek. 6. grudnia w repertuarze gorzowskiego Heliosa oraz Multikina nie zabraknie propozycji dla najmłodszych. Będą bajki i filmy familijne, a wśród nich: "Kicia Kocia pod Choinkę", "Życzenie", "Wonka", "Trolle 3" czy "Uwierz w Mikołaja".

"Pchła Szachrajka" w teatrze

Atrakcje dla dzieci przygotował także Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie. Tam, o godzinie 9:00 grany będzie spektakl pt. "Pchła Szachrajka" o przygodach jednej z najpopularniejszych postaci stworzonych przez Jana Brzechwę.

Zimowy relaks w SPA? Sprawdź polecane SPA w okolicy Gorzowa

Sonda
Masz jakieś plany na Mikołajki?
Mikołajki jak z bajki w Warmińskiej Aurze