Gorzowska Wartownia

i

Autor: Bartłomiej Nowosielski/Urząd Miasta Gorzowa

Mieszkańcy Zawarcia boją się hałasu z Wartowni. Organizatorzy tłumaczą, że nie będzie on duży

2023-05-25 10:15

Nie cichną echa decyzji podjętej w ubiegłym tygodniu w sprawie lokalizacji Wartowni. Ostatecznie zdecydowano bowiem, że znajdzie się ona na nadwarciańskich błoniach. To z kolei budzi sprzeciw mieszkańców Zawarcia, którzy boją się nadmiernego hałasu. Teraz, do sprawy postanowili się odniesć sami organizatorzy.

"My też mamy prawo do ciszy" mówi część mieszkańców Zawarcia. Nowa lokalizacja Wartowni nie wszystkim się podoba

Wartownia, czyli kultowe, wakacyjne miejsce, w którym organizowane są różnego rodzaju koncerty, warsztaty i animacje, w tym roku ulokowana zostanie na nadwarciańskich błoniach przy ul. Fabrycznej (w miejscu gdzie zazwyczaj stoi scena Dni Gorzowa).

To już kolejna zmiana, bo, przypomnijmy: w latach ubiegłych Wartownia mieściła się na Wale Okrężnym, ale generowany przez nią hałas wywołał stanowcze protesty mieszkańców co wymusiło konieczność zmiany lokalizacji. Postanowiono więc, że znajdzie się ona na placu za AJP... i to miejsce również okazało się nietrafione. Ostatecznie Wartownia będzie działać na nadwarciańskich błoniach.

Ale i ta lokalizacja nie każdemu się podoba. Niedaleko, na ulicach Fabrycznej i Towarowej, znajdują się bowiem bloki i to właśnie mieszkańcy tych budynków wyrażają teraz swój sprzeciw.

My też mamy prawo do ciszy i spokoju. Nie rozumiem dlaczego nikt nie bierze nas pod uwagę" żali się pani Ewelina, mieszkająca na Zawarciu.

To nie jedyna opinia, bo podobnych głosów jest więcej. Gorzowianie obawiają się, że hałas utrudni im normalne funkcjonowanie.

Co innego w przypadku Dni Gorzowa, gdy koncerty organizowane są przez dwa dni, a co innego, gdy będzie tak przez całe wakacje" dodaje inny mieszkaniec.

Organizatorzy odpowiadają: staramy się zrobić wszystko, by hałas był jak najmniejszy

Do obaw ze strony mieszkańców Zawarcia odnieśli się sami organizatorzy wydarzenia. Umieścili na swoim Facebookowym profilu wpis dotyczący tego gdzie dokładnie stanie Wartownia i jak będzie funkcjonować.

Po pierwsze, organizatorzy zwracają uwagę, że scena znajdzie się około 300 metrów w linii prostej od najbliższych zabudowań. Dla porównania: w przypadku ubiegłorocznej lokalizacji na Wale Okrężnym odległość ta wynosiła zaledwie 80 metrów.

"Dodatkowo scena skierowana była w kierunku zabudowań, a mimo wszystko ubiegłoroczne, regularne pomiary głośności w tych miejscach wykazywały 60-70dB w zależności od muzyki i warunków atmosferycznych. To wartości porównywalne z normalnym hałasem codziennego miejskiego zgiełku. Ciągła praca z akustykami przez ostatnie dwa lata pozwoliła nam na zoptymalizowanie nagłośnienia, którego moc to zaledwie kilka procent tego estradowego, wykorzystywanego podczas dużych imprez plenerowych, np. podczas Dni Gorzowa" wyjaśniają organizatorzy.

Tym razem scena ma być skierowana w stronę zabudowań fabryki ZREMB, co nieco wytłumi rochodzący się hałas. Pomóc w tym ma też fakt, że ściany zbudowane będą z mauzerów, a dodatkowo pojawią się też ściany akustyczne.

"Wejście główne zlokalizowane będzie przy ścieżce pieszo-rowerowej vis-a-vis fabryki ZREMB, więc zakładamy, że większość uczestników ominie osiedla przy ul. Fabrycznej i Towarowej. Niemniej jednak dołożymy wszelkich starań, aby zabezpieczyć teren dookoła Wartowni odpowiednią ochroną, włącznie z zamknięciem wjazdu dla aut na błonia od strony ul. Fabrycznej" dodają organizatorzy.

Całe oświadczenie znajdziecie na Facebookowym profilu "Wartownia".

Wartownia wystartuje w czerwcu!

Imprezy w ramach Wartowni rozpoczną się 23. czerwca i organizowane będą w każdy piątek, sobotę i niedzielę aż do 27. sierpnia.

W tym roku wśród zaproszonych artystów znajdą się Westbam, Alberto, Asster, Barotsz Zalewski, Bisz, Błażej Krajewski, Cherry, DJ Soina, Donguralesko, Kaliber 44, Kuba Sojka, Matush, OSTR, Słoń, Paluch czy Dwa Sławy.

Oprócz tego będą zajęcia jogi, warsztaty plastyczne i animacje dla najmłodszych.

Sonda
Podoba Ci się tegoroczna lokalizacja Wartowni?
YONAKA o koncertowaniu, rytuałach i nowych utworach! Eska Rock