Ognisko

i

Autor: fot. Canva

OGNISKO

Miejsca na ognisko niedaleko Gorzowa. Gdzie legalnie można zrobić ognisko?

2024-04-26 15:29

Nadchodząca majówka to doskonała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. A co jeśli chcielibyśmy posiedzieć przy ognisku zajadajac się pysznymi, smażonymi kiełbaskami? Sprawa nie jest taka łątwa, bo nie wszędzie można spokojnie i bez konsekwencji je rozpalić.

Czy w lesie można rozpalić ognisko?

Sezon wiosenno-letni nieodłącznie związany jest z wielkim grillowaniem. Niektórzy, zamiast kiełbasek z grilla wolą te pieczone przy ognisku - nie da się ukryć, że to nie tylko inny smak, ale i zupełnie inny klimat! Nic nie może się bowiem równać z dźwiękiem palonego drewna, zapachem dymu i ciepłem unoszącym się z ogniska. Pojawia się jednak pytanie: gdzie takie ognisko rozpalić? Czy można to zrobić w lesie? Jak się okazuje, zasady są tutaj dużo bardziej restrykcyjne niż w przypadku miejsc do grillowania.

Przepisy prawa mówią jasno: palenie ogniska w odległości mniejszej niż 100 metrów od terenów leśnych jest zabronione! Nie można tego robić również bliżej niż 6 metrów od stojących drzew.

W lesie i w odległości od niego mniejszej niż 100 m zabronione jest używanie otwartego ognia poza miejscami do tego celu wyznaczonymi przez właściciela lub zarządcę lasu" informują strażacy.

Ognisko można więc rozpalić tylko i wyłącznie w miejscach specjanie wyznaczonych do tego celu przez służbę leśną lub zarządców lasów.

Miejsca na ognisko w pobliżu Gorzowa

Nadleśnictwo Kłodawa wyznaczyło trzy miejsca, w których można rozpalić ognisko, nie martwiąc się o ewentualny mandat (który może wynieść nawet 500 zł). To:

  1. Miejsce postoju pojazdów nad jeziorem Grabino w leśnictwie Łośno.
  2. Spalona wieś Marzęcin, na trasie dużej pętli ścieżki edukacyjnej Wokół Jeziora Sulemińskiego w leśnictwie Kłodawa.
  3. Punkt edukacji leśnej w leśnictwie Nierzym.

Co więcej, miejsce na grilla czy ognisko można znaleźć przy niektórych jeziorach, np. w Gliniku. Korzystanie z tych miejsc jest bezpłatne.

Zobacz też: Malownicze Jezioro Cegielne niedaleko Pszczewa

Sonda
Lubisz spędzać czas przy ognisku?
Karkówka czy kiełbasa z grilla? Majówka okiem Polaków #EwelinaPyta