Długopis i kalkulator

i

Autor: www.pxhere.com

MATURA 2023

Matura 2023 - co możesz, a czego nie możesz mieć przy sobie na sali?

2023-05-02 11:58

Już w czwartek (04.05) rozpoczynają się matury. To jest więc ostatni moment na powtórzenie materiału i odpowiednie przygotowanie się do tego ważnego dnia. Każdy maturzysta powinien jednak wiedzieć, że podczas egzaminu dojrzałości niezbędna jest nie tylko głowa wypełniona wiedzą! Sprawdziliśmy, co możesz mieć przy sobie na sali podczas matury, a jakie rzeczy lepiej zostawić w domu.

Matura 2023: harmonogram

Tradycyjnie, na początek maturzyści zmierzą się z językiem polskim. Egzamin z tego przedmiotu na poziomie podstawowym rozpocznie się w czwartek o godzinie 9:00. Dzień później, o tej samej porze odbędzie się egzamin z języka angielskiego (również na poziomie podstawowym), a od 14:00 będzie można przystąpić do języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, włoskiego i rosyjskiego. W poniedziałek natomiast czas na matematykę, a później egzaminy z przedmiotów dodatkowych.

W tym roku maturzyści muszą obowiązkowo podejść do egzaminu pisemnego na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego oraz wybranego dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Oprócz tego obowiązuje też egzamin ustny zarówno z języka polskiego jak i języka obcego.

Czego nie możesz mieć ze sobą na sali podczas matury?

Minęły już czasy kiedy maturzyści przystępowali do egzaminu mając ze sobą kanapkę, napój, a nawet torebkę postawioną obok krzesła. Teraz, z uwagi na zdarzające się próby oszustwa, zasady wstępu na salę są dużo bardziej restrykcyjne.

Przede wszystkim wchodząc na salę egzaminacyjną nie możesz mieć ze sobą żadnego jedzenia. Niedozwolone jest także wnoszenie telefonów komórkowych i innego sprzętu elektronicznego. Niestety, to samo tyczy się również wszelkiego rodzaju maskotek czy przedmiotów przynoszących szczęście. To wszystko trzeba zostawić w domu bądź w szatni.

Przedmioty dozwolone, czyli co możesz mieć na sali podczas matury

Na początek najważniejsza kwestia, czyli dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Bez niego (czyli bez możliwości weryfikacji ucznia) istnieje duże prawdopodobieństwo niedopuszczenia do egzaminu.

To nie koniec, ponieważ każdy maturzysta musi mieć ze sobą długopis z czarnym tuszem, najlepiej kilka sztuk w razie wypisania się jednego z nich lub nawet konieczności pożyczenia komuś, kto zwyczajnie zapomniał. Można wziąć też ołówek, ale zaznaczone nim odpowiedzi nie będą brane pod uwagę przez komisję egzaminacyjną.

Dodatkowo, podczas matury z matematyki każdy zdający powinien mieć przy sobie linijkę. Dozwolone jest także posiadanie prostego kalkulatora oraz cyrkla.

Mamy też dobre informacje dla każdego, kto martwi się tym, że ze stresu zaschnie mu w gardle. Otóż, możliwe jest zabranie ze sobą na salę butelki z wodą pod warunkiem, ze zostanie z niej zdjęta etykieta. Można mieć też chusteczki higieniczne, ale bez opakowania.

Przygotuj się do matury. Czy nieodpowiedni strój może skutkować niedopuszczeniem do egzaminu?

Matura jest niezwykle ważna w życiu wielu młodych ludzi, ponieważ od jej wyników zależy dalsza przyszłość młodzieży. Dlatego do egzaminu dojrzałości należy podejść z należytą powagą.

Przede wszystkim przyjęło się, że maturzyści powinni być ubrani schludnie i elegancko. Nie ma tutaj co prawda z góry narzuconych reguł, ale dobrze widziane są m.in. białe koszule. Oczywiście, to jedynie sugestie i nikt nie ma prawa nie dopuścić ucznia do egzaminu z powodu jego stroju.

Sonda
Czy stresujesz bądź stresowałeś się swoją maturą?
Matura 2023 - rady i patenty dla maturzystów #EwelinaPyta