Mrówki

i

Autor: ap301805 / www.pixabay.com

OWADY

Małe owady atakują ogród i mieszkanie? Sprawdź, jak się pozbyć mrówek

2023-06-30 14:23

Są małe, z reguły nie są niebezpieczne, ale potrafią namieszać w naszych ogródkach i domach. Mrówki, bo o nich mowa to mali nieproszeni goście, którzy zaczynają nas odwiedzać już na początku lata. Pojawiają się zarówno w mieszkaniach, domach jak i na podwórkach. Zdarza się także, że można na nie trafić... w samochodzie! Co zrobić, aby skutecznie się ich pozbyć?

Mrówki - szkodliwe czy pożyteczne?

Mrówki to bardzo powszechna rodzina owadów, występująca praktycznie w każdej szerokości geograficznej. Tworzą duże społeczności, którym przewodzi królowa, a podległe jej osobniki, tzw. robotnice, mają wydzielone zadania, które muszą wykonać.

Co do zasady mrówki są pożyteczne dla ekosystemu. Wszystko dlatego, że roznoszą nasiona, spulchniają glebę i "porządkują" lasy. Oprócz tego są pokarmem dla innych zwierząt, a same także zmniejszają liczebność owadów, które mogłyby się rozmnożyć w niekontrolowany sposób - zabijają m.in szkodniki drzew.

Jednak, z uwagi na to, że mrówki tworzą ogromne kolonie, liczące nawet do kilkuset tysięcy osobników, to ich pojawienie się w ogrodzie lub w domu może stać się problematyczne. Co wtedy robić?

Jak się pozbyć mrówek?

Jest kilka sposobów na pozbycie się mrówek ze swojej posesji. Wybraliśmy dla Ciebie kilka, które warto wypróbować:

1. Specjalne środki do likwidacji mrówek

Możesz je kupić w marketach z artykułami ogrodniczymi i gospodarstwa domowego. Preparat możesz rozsypać wzdłuż ścieżek, po których poruszają się mrówki, a owady same zabiorą go do swojego gniazda.

2. Urządzenia do odstraszania mrówek

To specjalne urządzenia elektroniczne emitujące ultradźwięki niesłyszalne dla ludzi, a skutecznie odstraszające mrówki czy inne owady.

3. Sok z cytryny z wodą

Wystarczy nalać wody do spryskiwacza, dodać o tego cytrynę i rozpylić przygotowany roztwór w miejscach, gdzie znajdują się mrówki. Kwaśny smak i zapach na pewno odstraszy owady.

4. Skórka pomarańczy

Jak się okazuje, składniki zawarte w skórce pomarańczy mają właściwości trujące dla mrówek. Dlatego jeśli chcesz się ich pozbyć możesz pokroić skórkę na małe kawałeczki lub też zetrzeć na tarce i rozsypać w miejscach, w których znajdują się mrówki.

5. Soda oczyszczona

Bardzo łatwy i niezwykle skuteczny sposób pozbycia się niechcianych owadów. Wystarczy rozsypać sodę w miejscach po których poruszają się mrówki i... sprawa załatwiona.

Sonda
Stosujesz domowe sposoby do walki z mrówkami w domu?
Mrówki na kwarantannie