Rybik

i

Autor: www.commons.wikimedia.org

DOM

Małe robaczki w Twojej łazience? Sprawdź sposoby na to jak walczyć z rybikami

2023-09-10 10:22

Są malutkie, szybkie i zwinne. Poruszają się pełzając i najczęściej można je spotkać w łazienkach. Mowa o rybikach, które opanowały niejedno mieszkanie siejąc postrach wśród pań domu. Co robić, aby pozbyć się tych nieproszonych gości?

Rybiki - gdzie można je spotkać?

Rybiki to niepozorne stworzenia zaliczane do owadów bezskrzydłych. Są niezwykle małe, bo osiągają wielkość od 10 do około 20 mm. Ich ciało jest spłaszczone i składa się z segmentów pokrytych srebrzystą łuską. Mają długie nitkowate czułki i trzy pary odnóży.

Rybiki lubią ciemne i wilgotne pomieszczenia, dlatego najczęściej można je spotkać w łazienkach. Oprócz tego trafiają się m.in. w garażach, piwnicach, ciemnych szafkach i na strychach.

Stworzenia te prowadzą raczej skryty tryb życia, to znaczy, że starają się nie wychodzić na światło dzienne. Zapalając światło w łazience można natomiast zobaczyć jak rybik szybko i zwinnie chowa się w jakimś zakamarku.

Żywią się przede wszystkim produktami, które zawierają skrobię i celulozę, dlatego wśród ich ulubionych "dań" znajdzie się papier, strzępki pleśni, glony czy słodycze.

Rybiki to szkodniki. Czy są niebezpieczne?

Stworzenia uznane zostały za szkodniki, ponieważ mogą niszczyć dokumenty, tkaniny czy tapety. Dodatkowo zdarza się, że wyrządzają szkody na opakowaniach produktów spożywczych, takich jak np. mąka, ryż czy orzeszki.

Dlatego ich obecność jest szczególnie niepożądana w archiwach, bibliotekach i muzeach.

Jednak, rybiki nie są niebezpieczne dla człowieka. Nie gryzą i nie przenoszą chorób, tak jak np. karaluchy.

Jak zwalczyć rybiki? Co zrobić, by usunąć je ze swojego domu?

Wytępienie tych owadów nie jest tak trudne jak chociażby zlikwidowanie moli, które odporne są na większość stosowanych praktyk.

Rybiki można zwalczyć we własnym zakresie. Jak to zrobić?

1. Wentylacja. Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto postawić na odpowiednią wentylację w pomieszczeniach. Rybiki lubią wilgotne miejsca, więc analogicznie, jeśli zadbasz o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci, to rybiki nie powinny się u Ciebie zadomowić.

Pamiętaj więc o regularnym codziennym otwieraniu okien, a przypadku dużych problemów z wilgocią warto zainwestować w pochłaniacz wilgoci lub wentylator.

2. Porządek. Z uwagi na to, że rybiki lubią papiery, kartonowe pudełka i opakowania to lepiej nie zostawiać ich leżących swobodnie w całym mieszkaniu. Warto produkty spożywcze przekładać do szczelnie zamykanych plastikowych pudełek.

Oprócz tego mieszkanie powinno być utrzymywane w czystości, bo gromadzący się kurz, głównie z zakamarkach, to idealne miejsce do życia dla rybików. Postaraj się też nie dopuścić do luk i pęknięć w ścianach i podłogach, bo tam z pewnością mogą się ukryć te owady.

3. Domowe sposoby. Niestety, zdarza się, że mimo wietrzenia i sprzątania rybiki i tak wyjątkowo upodobały sobie Twoją łazienkę. Wtedy na pomoc przychodzą domowe, sprawdzone sposoby. A takich jest kilka.

Po pierwsze, w łazience, w kuchni czy w innym pomieszczeniu, w którym zadomowiły się rybiki rozmieść waciki nasączone olejkiem lawendowym, waniliowym lub cytrynowym. To zapachy, które szczególnie nie przypadają do gustu tym małym stworzeniom.

Po drugie, z uwagi na to, że rybiki to fani słodyczy, umieść w pomieszczeniach kartonik wysmarowany miodem. Będzie on pełnił funkcję lepu, a jednocześnie pułapki.

Po drugie, i tutaj zasada tak jak w przypadku lawendy czy cytryny, rybiki nie lubią ostrych zapachów i smaków. Dlatego też w pomieszczeniach czy w szafkach można ułożyć rozmaryn, cynamon lub goździki.

Jeśli to wszystko nie pomoże zawsze możesz skorzystać z gotowych pułapek, sprayów czy trutek do zwalczania rybików, które dostępne są do kupienia na przykład w Internecie.

Sonda
Czy miałeś/aś kiedykolwiek problem z rybikami?
Pułapka z plastikowej butelki na osy, muchy i inne owady