Osa

i

Autor: Alexan750Der / www.pixabay.com

ŚRODOWISKO

Gniazdo os przy domu? Nie panikuj! Sprawdź, co robić. Jak zlikwidować gniazdo os lub szerszeni?

2023-05-16 16:20

Nie od dzisiaj wiadomo, że osy, w przeciwieństwie do swoich koleżanek pszczółek, nie są przyjaznymi owadami i lepiej trzymać się od nich z daleka. Niestety, czasem zdarza się, że osy budują gniazda w pobliżu naszych domów, na podwórku, w ścianie czy nawet w ziemi. Co wtedy zrobić? Sprawdź jak pozbyć się niebezpiecznych owadów!

Czy osy są niebezpieczne?

Osy to niewielkie, żółto-czarne owady wydający charakterystyczny, "bzyczący" dźwięk. Na pierwszy rzut oka są bardzo podobne do pszczół, jednak lepiej ich nie pomylić! Osy mają wyraźniej zarysowane czarne pasy, z kolei pszczółki są nieco grubsze, a ich ciało pokryte jest włoskami.

Osy z reguły nie są niebezpieczne. Są natomiast dość bojowe i mogą użądlić, co jest bolesne, ale samo w sobie nie zagraża życiu człowieka. Inaczej jest w przypadku osób uczulonych na jad owadów. Alergicy, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim, powinni nosić przy sobie adrenalinę, ponieważ użądlenie może wywołać u nich wstrząs, a nawet doprowadzić do śmierci.

Wiele osób nie zdaje sobie też sprawy ze swojego uczulenia, które objawi się dopiero po użądleniu. Lepiej więc nie ryzykować i trzymać się z daleka od tych owadów. Ale co w sytuacji, gdy to osy postanowią zamieszkać blisko nas i wybudują sobie gniazdo np. w ścianie domu lub garażu? Przede wszystkim nie próbuj zlikwidować gniazda os samodzielnie bez wcześniejszego przygotowania!

Jak wygląda gniazdo os?

Zarówno gniazda os jak i szerszeni budowane są z delikatnego papieru, który owad tworzy przeżuwając nadpróchniałe drewno. Drewno miesza się ze śliną i w ten sposób powstaje coś w rodzaju papieru o szarym, białym lub lekko żółtawym kolorze.

Gniazda os i szerszeni najczęściej budowane są w pod stropami budynków, na drzewach, w korzeniach drzew lub pod ziemią.

Jak pozbyć się gniazda os?

Jeśli w okolicy swojego mieszkania zauważyłeś gniazdo os i jest ono na tyle blisko, że może zagrażać bezpieczeństwu Twojemu lub innych, koniecznie powinieneś zdecydować się na jego zlikwidowanie. Pamiętaj jednak, że lepiej nie robić tego bez posiadania odpowiedniej wiedzy i bez wcześniejszego przygotowania. W dużym gnieździe może żyć bowiem nawet kilkanaście tysięcy owadów, a zetknięcie z tak wielką zgrają żądlących owadów jest naprawdę niebezpieczne. Co więc robić?

Po pierwsze, zawsze możesz zadzwonić pod numer 998 lub 112 i poprosić o pomoc straż pożarną. Strażacy szybko i przede wszystkim bezpiecznie usuną gniazdo. 

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne usunięcie gniazda pamiętaj, aby odpowiednio się zabezpieczyć, tj. zakryć przede wszystkim ręce i twarz tak, aby żaden owad nie miał dostępu do tych miejsc.

Dodatkowo, zrób to w nocy lub z samego rana, gdy aktywność owadów jest najmniejsza. I pod żadnym pozorem nie usuwaj gniazda w obecności dzieci czy zwierząt domowych!

Sposoby na samodzielnie usunięcie gniazda os

Na początku warto wypróbować dostępne w sklepach środki do likwidacji gniazd owadów (os, szerszeni). Wybierać możesz spośród różnego rodzaju gaśnic, których używa się z odległości od 5 do 7 metrów. Wystarczy spsikać gniazdo i poczekać kila godzin (lub dłużej w zależności od zaleceń producenta). Po tym czasie przykryj gniazdo za pomocą grubego, foliowego worka i delikatnie oderwij je np. od ściany. Taki "pakunek" najlepiej wyrzucić do szczelnie zamkniętego kosza z dala od domu.

Możesz też próbować zwalczyć każdą osę pojedynczo, ale to raczej żmudne zadanie. Jeśli jednak Twoim problemem jest tylko kilka krążących przy domu os to warto zastawić na nie specjalne pułapki, w których umieszcza się substancje wabiące.

Tego NIE WOLNO robić. W ten sposób nigdy nie usuwaj gniazda os lub szerszeni

Mimo, że to niestety popularne praktyki to są stanowczo odradzane przez specjalistów. Chodzi m.in. o palenie gniazda, zalewanie go wodą lub strącanie za pomocą kija. Takie praktyki mogą tylko rozjuszyć zwierzęta i narobić więcej szkody niż pożytku.

Sonda
Jesteś uczulony na jad owadów?
Pułapka z plastikowej butelki na osy, muchy i inne owady