Wilk w Lubuskiem

i

Autor: OSP Ściechów / Canva Pro

WILKI

Lubuskie: Wilk spacerował po wsi Ściechów! Wszedł na podwórko jednego z domów. Nagranie trafiło do sieci

2023-10-31 13:20

Druhowie OSP Ściechów udostępnili w mediach społecznościowych niepokojące nagranie, na którym widać wilka, który pojawił się w samym centrum wsi. Zwierzę najpierw spacerowało po publicznej drodze, a później weszło na podwórko jednego z mieszkańców! Druhowie ostrzegają i apelują o ostrożność.

Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Wilki, na co dzień miezkające w lasach, coraz śmielej kierują się w pobliże wsi i miast w poszukiwaniu jedzenia. Niestety, ich obecność jest dużym zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt domowych i gospodarskich.

Wilki w gminie Lubiszyn - coraz częściej przychodzą do wsi

Jak się okazuje, osobnik zarejestrowany przez kamery monitoringu w Ściechowie to tylko jeden przypadek z wielu. Już od kilku lat zwierzęta pojawiają się we wsiach gminy Lubiszyn. Jak przyznał wójt gminy Lubiszyn Artur Terlecki: zdarzają się też ataki na zwierzęta.

Nie było zgłoszeń o ataku wilka na człowieka, ale niektórzy mieszkańcy są mocno zaniepokojeni. Kilka miesięcy temu wystąpiliśmy do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) o zezwolenie na kontrolowany odstrzał wilków, ale nasz wniosek został odrzucony. Teraz ponownie wystąpiliśmy z takim wnioskiem. Jest on procedowany” – powiedział w rozmowie z PAP wójt Terlecki.

Wilk złapany na kamerach. Nagranie dostępne w Internecie

Wilka, który spaceruje po wsi zarejestrowały kamery monitoringu, a nagranie zostało udsotępnione na oficjalnym Facebook'owym profilu OSP Ściechów.

„Ostrzeżenie. Prosimy o rozwagę i o zamykanie zwierząt domowych w zagrodzie!!! W minione noce w naszej miejscowości pojawiły się wilki bardzo blisko domostw, gdzie zaatakowały już zwierzęta!!” piszą druhowie OSP Ściechów.

To nie koniec, bo następnego dnia pojawiło się kolejne nagranie, tym razem ukazujące wilka spacerującego sobie spokojnie po jednym z podwórek.

Akcja płoszenia nie przyniosła skutku. Na odstrzał nie ma zgody

Po tym jak GDOŚ odrzucił wniosek o kontrolowany odstrzał, gmina zwróciła się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o zgodę na przeprowadzenie akcji płoszenia wilków. Ta odbyła się we wrześniu w miejscowościach Wysoka, Lubno i Lubiszyn. Myśliwi przez kilka dni, wieczorami, płoszyli wilki, ale nie przyniosło to pożądanych skutków, bo zwierzęta wciąż pojawiają się w tych rejonach.

Według Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) populacja wilków w woj. lubuskim utrzymuje się na stabilnym poziomie, a drapieżniki te występują w całym regonie. Ich grupy rodzinne liczą od 2 do 8 osobników, w zależności od pory roku. Głównym pożywieniem wilka są jelenie, sarny, daniele i dziki, a uzupełnieniem jego diety bobry i tylko w wyjątkowych sytuacjach psy i zwierzęta gospodarskie.

Wilk Kamyk na plaży w Międzyzdrojach

Sonda
Czy boisz się wilków?
Potyczka jelenia z wilkiem. Nadleśnictwo Szczytno opublikowało wyjątkowe nagranie