Coraz więcej wilków przychodzi do miast i podchodzi do domów. Dlaczego?
Informacje o wilkach widzanych przy gospodarstwach domowych zawsze budzą lęk, ale powoli przestają już dziwić. Zwierzęta coraz śmielej podchodzą do zabudowań i tak naprawdę nie ma co się dziwić.
Ludzie zajmują bowiem tereny, na których żyją te zwierzęta. Budowanie coraz to nowych osiedli, domów i realizacje innych inwestycji sprawiają, że ludzie zagarniają tereny leśne oraz łąki, a to nie tylko ogranicza możliwości bytowania wilków, ale także sprawia, że trudniej im zdobyć pożywienie. A tam gdzie żyją ludzie o jedzenie nietrudno.
Wilki widziane w województwie lubuskim. Jeden spacerował po Lubnie
Przypadek wilka, który w poniedziałek (05.06) w nocy spacerował po Lubnie nie jest odosobniony. Zaledwie tydzień wcześniej inny wilk pojawił się we wsi Gostchorze (gmina Krosno Odrzańskie) i... zaatakował dwudziestokilowego psa! I to w samym centrum!
Te dzikie zwierzęta uaktywniają się głównie zimą, kiedy to o dostęp do pożywienia w lasach jest dość trudno. Wtedy, szukając czegoś do zjedzenia podchodzą do domów. To niedobrze też z tego względu, że uczą się łatwego zdobywania pokarmu. A jak wiadomo do dobrego można się szybko przyzwyczaić i w dalszej perspektywie podobnych sytuacji może być więcej, niezależnie od pory roku.
Co więcej, w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat populacja wilków znacznie wzrosła, dlatego spotkania z nimi mogą być coraz częstsze.
Polecany artykuł:
Co robić, gdy spotkasz wilka? Podpowiadamy jak się zachować
Wbrew pozorom wilki bardzo rzadko atakują ludzi. Jak podają źródła, od czasów II wojny światowej odnotowano zaledwie kilka takich potwierdzonych przypadków. Wilki raczej boją się ludzi i wolą ich unikać. Nieco inaczej może być w przypadku zwierząt domowych czy też hodowlanych, które z łatwością mogą paść ofiarą wilka i stać się ich pokarmem. Dlatego jeśli mieszkasz w pobliżu terenów leśnych zadbaj o to, by zwierzęta były odpowiednio zabezpieczone.
A co zrobić, gdy na swojej drodze spotkasz wilka? Po pierwsze, postaraj się uniknąć spotkania z nim. Wilki są bardzo wrażliwe na dźwięk. Jeśli będziesz spacerować z kimś po lesie, głośno i żywo przy tym rozmawiając, to jest duża szansa, że wilk usłyszy Was dużo wcześniej i prawdopodobnie nie podejdzie zbyt blisko. Dlatego wybierając się na spacer do lasu lepiej nie chodzić samemu.
Po drugie, gdy już zobaczysz wilka nie panikuj i zachowaj dystans. Nie próbuj uciekać ani biec, jeśli jedziesz rowerem - zatrzymaj się i zsiądź z niego. Powoli wycofaj się i idąc tyłem postaraj się cały czas utrzymywać kontakt wzrokowy ze zwierzęciem. Przy tym klaskaj dłońmi i wydawaj krótkie głośne dźwięki, aby zniechęcić wielka do podejścia.
Jeśli jednak podejdzie... postaraj się uspokoić. Prawdopodobieństwo, że wilk sam z własnej woli, bez żadnego powodu Cię zaatakuje jest bardzo małe. Stań spokojnie, rozłóż ręce, unieś wysoko głowę, stań na palcach - wszystko po to, byś wydawał się większy. Do tego cały czas wydawał krótkie, głośne dźwięki. Możesz też rzucić w zwierzę twardym przedmiotem takim jak kamień lub patyk.