Dziki

i

Autor: www.pxhere.com

DZIKI

Dziki na ulicach miast. Co robić jak je spotkasz?

2024-04-13 15:24

W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost populacji dzików, a co za tym idzie: zaczeły one migorwać ze swojego środowiska naturalnego i podchodzić bliżej domostw. Coraz częściej można je więc spotkać na ulicach miast, w pobliżu zabudowań i działek. Jednak niewiele osób wie jak się zachować w przypadku spotkania takiego dzikiego zwierzęcia. Uciekać czy zostać w bezruchu? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Dziki w Gorzowie. Są coraz bliżej!

Problem migrujących dzików pojawił się parę lat temu. Już w 2013 roku mieszkańcy zwracali uwagę na to, że podchodzą coraz bliżej domów i sklepów, i zupełnie nie przejmują się obecnością ludzi. Kwestia ta poruszana jest tak naprawdę co roku.

Gorzowianie wskazują, że gdy tylko robi się cieplej w niektórych miejscach można spotkać spacerujące spokojnie dzikie zwierzęta. Pojawiają się one głównie na tych osiedlach, które znajdują się blisko parków i terenów leśnych. Mowa m.in. o Górczynie, osiedlu Europejskim czy okolicach szpitala. Ostatnio pojawiły się w rejonie ulicy Parkowej i Ptasiej.

Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, gdy zwierzęta podchodzą w okolice placów zabaw czy miejsc rekreacji. W ubiegłym roku głośno było o sytuacji, kiedy to nieświadome zagrożenia dzieci chciały pobawić się ze zwierzętami. Wtedy udało się uniknąć tragedii, ale w kontaktach z dzikami trzeba być wyjątkowo ostrożnym.

Czy dzik może zaatakować?

Dziki, mimo, że nie należą do drapieżników, to są masywne i silne i w razie zagrożenia mogą zaatakować człowieka. Szczególnie niebezpieczna jest locha z małymi warchlakami, która w obronie swoich dzieci może wykazać agresję.

Co do zasady dzik nie powinien bez przyczyny zaatakować człowieka. Jeśli jednak tak się stanie może on wyrządzić bardzo poważną krzywdę, dlatego w spotkaniu z tymi dzikimi zwierzętami należy zachować maksymalną ostrożność.

Co zrobić gdy spotkasz dzika?

Specjaliści przyznają, że przede wszystkim nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Nie wolno krzyczeć i panikować, a najlepiej jest oddalić się spokojnie w przeciwnym kierunku. Nic nie dadzą próby straszenia i przepędzania, zdenerwowany dzik może się poczuć zagrożony, a wtedy nietrudno o atak z jego strony.

W żadnym wypadku nie wolno podchodzić do zwierzęcia, karmić go lub próbować głaskać. Nawet jeśli dzik jest spokojny i wydaje się być oswojony z kontaktem z ludźmi to wciąż jest to dzikie nieprzewidywalne zwierzę.

Gdy spotkasz dzika na swojej drodze, na terenie miejskim, najlepiej jest zawiadomić odpowiednie służby, w tym Straż Miejską dzwoniąc pod numer: 957355728.

Jak Gorzów walczy z dzikami?

W mieście, od 2014 roku prowadzone są regularne odławiania dzików. W latach 2014-2017 złapane zwierzęta wywożone były do Ośrodka Hodowli Zwierzyny. Ta metoda okazała się jednak mało skuteczna, bo udawało się złapać przede wszystkim młode dziki - starsze były na tyle inteligentne, że szybko nauczyły się omijać odłownie. I problem dzików w mieście wciąż narastał.

Od 2019 roku z kolei prowadzony jest odstrzał redukcyjny. Nie inaczej jest w tym roku. Odstrzały już się rozpoczęły.

Sonda
Czy spotkałeś/aś kiedyś dzika?
Walka dzikich koni na mazurskiej drodze. Niesamowity widok!