Fabryka owadów

i

Autor: Hipromine / www.facebook.com ; Canva Pro

FABRYKA

Lubuskie: Ogromna fabryka owadów powstaje w Karkoszowie! Z insektów produkowane będzie białko oraz olej

2023-11-17 15:40

Takiej inwestycji w całym regionie jeszcze nie było. W Karkoszowie (powiat sulęciński, gmina Krzeszyce) powstaje duży zakład hodowli owadów. To kolejny projekt firmy HiProMine zajmującej się produkcją komponentów paszowych z owadów.

Tu będą przerabiać owady na białko

HiProMine to największa działająca w Polsce firma, która zajmuje się przerabianiem owadów na białko lub olej, które następnie wykorzystywane jest do produkcji pasz dla zwierząt. Na całym świecie jest w tej chwili zaledwie kilka fabryk działających w ten sposób (oprócz Polski znajdują się też m.in. w Holandii czy we Francji).

Jeden z większych, w pełni nowoczesnych zakładów już wkrótce powstanie w województwie lubuskim. W Karkoszowie rozpoczęła się budowa ogromnej fabryki, dzięki której firma zwiększy produkcję nawet 40-krotnie.

Nowa fabryka to nie tylko kolejne miejsce pracy i nowoczesna linia produkcyjna. To symboliczny krok w przód. Decyzja o budowie nowego zakładu, w którym na masową skalę będziemy hodować owady i produkować z nich komponenty paszowe takie jak białko czy olej, była koniecznością. To nie tylko kwestia metrów kwadratowych, unikatowych maszyn i linii produkcyjnej. To strategia, której celem jest przyszłość i utrzymanie konkurencyjności w erze ciągłych zmian"mówi Rafał Szczelina, dyrektor zakładu.

 

To dobre informacje w kontekście postępujących zmian klimatu, ponieważ hodowla owadów jest dużo bardziej korzystna dla środowiska niż hodowle innych zwierząt gospodarskich. Tutaj mamy do czynienia z mniejszym użyciem wody czy minimalną emisją dwutlenku węgla. Nie bez powodu mówi się, że owady stanowią przyszłość ludzkości i być może kiedyś, gdy warunki na Ziemi staną się mocno niesprzyjające, to właśnie owady staną się głównym źródłem pożywienia.

Ruszyła rekrutacja pracowników

Firma HiProMine zapowiada, że zakład uruchomiony zostanie wiosną przyszłego roku. W tej chwili trwa już rekrutacja pracowników, głównie na linię produkcyjną, ale poszukiwani są także kierownicy działu tehcnicznego, technolodzy czy specjaliści ds. analiz laboratoryjnych.

Podobny zakład produkujący na ogromną skalę białka i olej z owadów działa już m.in. w Wielkopolsce, pod Poznaniem.

Ten wyjątkowy owoc pochodzi z Gorzowa! Pyszne jabłko doceniają też Niemcy

Sonda
Zjadłbyś/zjadłabyś owada?
Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne