Uszkodzony gazociąg w gminie Bogdaniec

i

Autor: akl Uszkodzony gazociąg w gminie Bogdaniec

Lubuskie: 15 tysięcy osób bez gazu. To efekt uszkodzenia gazociągu

2022-12-04 12:38

Sobotnie zdarzenie związane z rozszczelnieniem rury z gazem biegnącej w Łupowie pod Gorzowem ma swoje konsekwencje dla kilkunastu tysięcy osób. Przez awarię gazociągu, wiele osób jest pozbawione ogrzewania. Wyłączenia spowodowane tym zdarzeniem sięgają nawet województwa zachodniopomorskiego.

Jak informuje Polska Spółka Gazownictwa, bez gazu pozostaje około 15 tysięcy odbiorców. I to nie chodzi wcale o gaz, który służy do zagotowania wody, czy zrobienia obiadu. W wielu domach - szczególnie tych jednorodzinnych, brak gazu oznacza, że nie ma ogrzewania. Jeżeli odbiorcy gazu nie mają zapasowego źródła ciepła - np. elektrycznych grzejników, oznacza to, że w domu mają już bardzo zimno.

Pozbawieni dostaw gazu są mieszkańcy gmin: Bogdaniec, Witnica, Kostrzyn nad Odrą z województwa lubuskiego, a także Dębno i Mieszkowice z województwa zachodnio-pomorskiego.

Awaria gazociągu wysokiego ciśnienia w m. Łupowo w województwie lubuskim została usunięta i obecnie służby rozpoczęły prace związane z przywracaniem dostaw gazu do kolejnych mieszkańców gmin: Bogdaniec, Witnica, Kostrzyn nad Odrą z województwa lubuskiego, a także Dębno i Mieszkowice z województwa zachodnio-pomorskiego. Obecnie bez gazu pozostaje ok. 15 tys. odbiorców. Na miejscu, we wszystkich wymienionych gminach, są obecni pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa z Grupy ORLEN, którzy prowadzą działania związane bezpośrednio z przywróceniem dostaw paliwa gazowego do odbiorców. Prace będą prowadzone przez całą dobę. Ponieważ tempo prac będzie zależne od dostępu służb PSG do domów i mieszkań, do których wstrzymano dostawy gazu, Polska Spółka Gazownictwa zwraca się do mieszkańców z prośbą o umożliwienie dostępu do tych lokali. Spółka pozostaje również w kontakcie z lokalnymi władzami i pracuje nad minimalizacją skutków ograniczeń w dostawach gazu dla mieszkańców - informuje w specjalnie wydanym komunikacie rzecznik prasowy spółki - Grzegorz Cendrowski.

Przypomnijmy, do awarii gazociągu doszło w sobotnie przedpołudnie w miejscowości Łupowo koło Gorzowa Wielkopolskiego. Podczas prowadzenia prac ziemnych, doszło do uszkodzenia gazociągu. Z pierwszych informacji, które docierały do służb ratunkowych, wynikało, że doszło tam do wybuchu. Później okazało się, że było to uszkodzenie gazociągu wysokiego ciśnienia. W wyniku tego zdarzenia, dwie osoby zostały poszkodowane.

Sonda
Szlachetna Paczka 2022. Bierzesz udział?