Policja w Lubuskiem patrolowała autostrady

i

Autor: Lubuska Policja

POLICJA

Lubuscy policjanci patrolowali autostrady i drogi szybkiego ruchu. Niektórzy kierowcy wpadli!

2023-10-02 14:16

Po wejściu w życie nowych przepisów, policja drogowa w Lubuskiem regularnie monitoruje postępowanie kierowców ciężarówek. Przy użyciu drona i nieoznakowanych radiowozów z rejestratorem wideo funkcjonariusze dokładnie przyglądają się, czy zmotoryzowani przestrzegają nowych przepisów dotyczących zakazu wyprzedzania ciężarówek na drogach szybkiego ruchu.

Szczególną uwagę skupiają na międzynarodowej trasie E30 - autostradzie A2 i odcinku S3 w Lubuskiem.

Od 1 lipca 2023 roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, które zabraniają wyprzedzania ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych. Zmiany te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz poprawę płynności ruchu, która często była hamowana przez wyprzedzające ciężarówki. W Lubuskiem, ze względu na tranzytowy charakter województwa oraz rosnący ruch ciężarówek, te działania policji nabierają szczególnego znaczenia.

W czwartek, 28 października, policjanci sekcji zabezpieczenia autostrady skupili się na badaniu postępowania kierowców ciężarówek na autostradzie A2. Ta ważna arteria komunikacyjna, będąca częścią międzynarodowej trasy E30, jest kluczową drogą łączącą zachód z wschodem regionu. Mundurowi, noszący charakterystyczne "białe czapki", korzystając z nieoznakowanych radiowozów z rejestratorem wideo, nadzorowali bezpieczeństwo na drodze.

A jak wyglądają ćwiczenia lubuskich policjantów? Zobaczcie poniższą galerię zdjęć!

Głównym celem była kontrola kierowców ciężarówek, a policjanci sprawdzali, czy przestrzegają nowych przepisów dotyczących zakazu wyprzedzania na drogach szybkiego ruchu. Pomimo ujawnionych wykroczeń, sytuacje związane z wyprzedzaniem ciężarówek na autostradzie były znacznie rzadsze po wprowadzeniu nowych przepisów.

Kary za wyprzedzanie pojazdu powyżej 3,5 t na autostradzie wynoszą 1000 zł, a w przypadku powtórzenia tego wykroczenia w ciągu dwóch lat, kara podwaja się do 2000 zł, a kierowca otrzymuje osiem punktów karnych.

Nielegalne wyścigi we Wrocławiu. Policja nałożyła 160 mandatów