Lekarz

i

Autor: fot. Canva Pro

SZPITAL

Lekarz z Gorzowa oskarżony o śmierć pacjenta zwolniony z aresztu. Może już wracać do pracy

2024-06-17 9:59

Ukraiński lekarz Andriian K., aresztowany w związku ze śmiercią 86-letniego pacjenta, został zwolniony z tymczasowego aresztu. Z uwagi na brak dostatecznych dowodów, Prokurator Krajowy wydał polecenie uchylenia wobec medyka środka zapobiegawczego.

Aresztowanie lekarza z gorzowskiego szpitala było bezzasadne

W ubiegłym tygodniu Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk wydał prokuratorowi Prokuratury Okręgowej w Gorzowie polecenie uchylenia środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania (na okres 3 miesięcy), stosowanego wobec Andriia K.

Ocena ta wskazuje na konieczność uzupełnienia materiału dowodowego poprzez uzyskanie kluczowego dowodu tj. opinii biegłego lekarza, zespołu biegłych albo instytucji naukowej lub specjalistycznej w celu ustalenia, czy decyzje podejmowane przez Andriia K. wobec pacjenta były prawidłowe, a jeśli nie, to czy zostały podjęte na skutek błędu medycznego. Przeprowadzenie tego dowodu i jego szczegółowa analiza pozwoli na prawidłową ocenę prawno-karną zachowania Andriia K, a tym samym dokonanie prawidłowej subsumpcji przepisu prawa karnego. Prowadzi to do konkluzji, że stosowanie tymczasowego aresztowania wobec Andriia K. na tym etapie śledztwa należy uznać za niezasadne" - czytamy na stronie Prokuratury Krajowej.

To oznacza, że lekarz może wrócić do wykonywania swoich obowiązków.

Lekarz z gorzowskiego szpitala oskarżony o zabójstwo pacjenta

Ukraiński medyk został aresztowany w kwietniu. To właśnie wtedy inny lekarz złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy 86-letniego pacjenta, który trafił pod opiekę lekarzy z zatorem tętnicy, zawałem nerki i śledziony oraz z niedokrwieniem obu kończyn dolnych. Niestety, po operacji serce pacjenta stanęło, a lekarz Adriian K. stwierdził śmierć mózgu i postanowił odłączyć aparaturę podającą tlen.

W maju gorzowscy medycy zorganizowali specjalną konferencję, na której tłumaczyli działania Adriiana K., oraz to, że zostały one podjęte prawidłowo.

Zobacz też: Poszpitalne budynki przy Warszawskiej w trakcie ubiegłorocznych prac

Wiesz kto Cię wyleczy? Przypasuj chorobę do lekarza i sprawdź jak dobrze się na tym znasz! QUIZ

Pytanie 1 z 10
Który lekarz zajmuje się problemami z tarczycą?
Endokrynolog
Lekarz potrącił ciężarną kobietę