Praca

i

Autor: pixabay.com Duże zmiany w Kodeksie pracy 2024. Weekend już od czwartku?

Praca

Których zawodów brakuje w woj. lubuskim? Oto zapotrzebowanie w 2024 r.

Lubuszanie, którzy stoją przed wyborem studiów albo myślą o przebranżowieniu się, mogą sprawdzić, których zawodów brakuje w naszym województwie. Wojewódzki Urząd Pracy zaprezentował najnowszy barometr zawodów. Których zawodów będzie brakowało w 2024 r.? Sprawdziliśmy.

Bezrobocie 2023 w woj. lubuskim

Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze poinformował o bezrobociu na koniec 2023 r. Jest spore zaskoczenie, bowiem w grudniu 2023 r. odnotowano wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych o 233 osoby. W porównaniu do 2022 r. w analogicznym miesiącu odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 421 osób. Ile było bezrobotnych kobiet? Jak wynika z danych liczba bezrobotnych kobiet zwiększyła się o 11 osób, wśród bezrobotnych mężczyzn odnotowano wzrost o 222 osoby.

W grudniu 2023 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się w dwóch powiatach województwa lubuskiego: gorzowskim o 72 osoby oraz nowosolskim o 13 osób. Także w tym samym okresie najwięcej bezrobotnych odnotowano w powiecie strzelecko - drezdeneckim. Tam liczba zwiększyła się o 79 osób.

Praca zdalna dla rodziców - wchodzą w życie nowe przepisy | M jak Mama

Tych zawodów brakuje w Lubuskiem 

Wojewódzki Urząd Pracy zaprezentował najnowszy barometr zawodów. Publikacja przewiduje, jakie kwalifikacje będą najbardziej potrzebne w 2024 r. na rynku pracy. Okazuje się, że największy deficyt w województwie lubuskim występuje w branżach medycznej i transportowej, a także w edukacji.

W Lubuskiem brakuje pracowników w takich zawodach jak m.in.:

  • pielęgniarzy i położnych,
  • kierowców autobusów,
  • maszynistów,
  • pedagogów,
  • nauczycieli praktycznej nauki zawodu.

Razem niedobory w Lubuskiem są w 38 zawodach. W równowadze jest ich 125. To między innymi takie profesje jak architekt krajobrazu, monter elektronik, kierownik ds. logistyki czy inżynier budownictwa. Co ciekawe, barometr zawodów wskazuje, że nie ma w Lubuskiem profesji zaliczanych do nadwyżkowych.

Zobacz też: W tych zawodach brakuje wykwalifikowanych pracowników

Quiz. 50 pytań ze szkoły podstawowej. Jak dobrze pamiętasz matematykę? Kto był pierwszym królem Polski?

Pytanie 1 z 50
Jakie pierwiastki odkryła Maria Curie-Skłodowska?
Źródło: Których zawodów brakuje w woj. lubuskim? Oto zapotrzebowanie w 2024 r.