Myślał, że ma KORONAWIRUSA, a to zapalenie zatok. Mężczyzna narobił zamieszania

i

Autor: AP Koronawirus dotarł do Polski

Koronawirus w Lubuskiem! Nie ma powodu do niepokoju - zapewnia wojewoda Władysław Dajczak

2020-03-04 14:00

- Służby są dobrze przygotowane - zapewnia Władysław Dajczak. Władze województwa nie zamierzają na razie odwoływać żadnych imprez masowych. ​W środę (04.03) oficjalnie potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Zarażony mieszkaniec Cybinki w powiecie słubickim, którego stan lekarze określają jako dobry, obecnie przebywa w szpitalu w Zielonej Górze.

W województwie do końca miesiąca zaplanowano 16 imprez masowych - od kilkuset do kilkunastu tysięcy osób. Na razie żadna z nich nie została odwołana. Sytuacja będzie na bieżąco analizowana i będą podejmowane decyzję dotyczące poszczególnych imprez.

Organizatorzy imprez masowych już wprowadzają dodatkowe środki bezpieczeństwa. Podczas (04.03)meczu Basket Ligi Kobiet pomiędzy: PolskąStrefąInwestycji Gorzów, a Energą Toruń służby medyczne w trakcie wejścia do hali będą weryfikować stan zdrowia kibiców.

Gorzowski klub apeluje też, aby w przypadku objawów chorobowych - gorączka, kaszel, katar - zrezygnować z oglądania meczu na żywo. W marcu ma się odbyć także żużlowy Memoriał im. Edwarda Jancarza.

O zachowanie spokoju apeluje też Dorota Konaszczuk, Lubuski Inspektor Sanitarny.

- Lubuszanie teraz powinni zachowywać się odpowiedzialne i w razie zagrożenia zgłaszać się w odpowiednie miejsca - dodaje Konaszczuk.

Sanepid przypomina: objawy zarażenia koronawirusem są podobne do infekcji grypowej - kaszel, duszności, wysoko temperatura, ewentualne bule mięśniowe.

W ramach profilaktyki przede wszystkim trzeba pamiętać o myciu rąk. Pojemniku z płynem dezynfekującym pojawiły się już m.in w szkołach, urzędach czy na Słowiance.

Przypomnijmy: zarażony koronawirusem mężczyzna był w Niemczech. Do Polski wracał autokarem i samochodem. Służby kontaktują się z osobami, które z nim podróżowały.