Kim Jong Un i Władimir Putin

i

Autor: PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

ŚWIAT

Korea Płn.: Kim Dżong Un przyjechał do Rosji na spotkanie z Putinem. Będą rozmawiać o dostawach broni?

2023-09-12 9:02

Dyktator Korei Północnej Kim Dźong Un pociągiem wyruszył do Rosji, by spotkać się tam z Wladimirem Putinem. Według amerykańskiego dziennika "New York Times" rozmowa dyktatorów będzie dotyczyła dostaw broni dla rosyjskiej armii.

Kim Dżong Un przybył do Rosji we wtorek (12.09) i właśnie tego dnia, po obradach Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku, spotka się z Władimirem Putinem - informuje Agencja Reutera. Czy to oznacza, że Rosja znalazła się w tak trudnej sytuacji, że musi prosić o pomoc swoich sprzymierzeńców?

Dyktator Korei Płn. wyruszył do Rosji opancerzonym pociągiem

Kim Dżon Un w niedzielę wieczorem opuścił Pjongjang i udał się do Rosji - potwierdziła północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Razem z nim pojechali tam minister spraw zagranicznych, najwyżsi rangą dowódcy wojskowi oraz urzędnicy nadzorujący przemysł zbrojeniowy i technologie wojskowe, w tym prawdopodobnie program jądrowy Pjongjangu.

Kim Dźong Un będzie rozmawiał z Putinem o ewentualnych dostawach broni

Jak zauważa "New York Times": rosyjskim wojskom atakującym Ukrainę szczególnie brakuje amunicji artyleryjskiej, dlatego Moskwa może być zainteresowana uzyskaniem tego uzbrojenia od Korei Północnej.

Pjongjang prawdopodobnie posiada dziesiątki milionów sztuk pocisków artyleryjskich i rakietowych, wyprodukowanych na bazie sowieckiej technologii. Ewentualne przekazanie części tego arsenału Rosji stanowiłoby dla niej duże wsparcie podczas inwazji na sąsiedni kraj - zaznaczyła Associated Press.

Fakt, że Putin spotka się Kimem, przemierzając cały swój kraj, pokazuje, iż przywódca Rosji musi błagać o pomoc światowego pariasa. Świadczy to o strategicznej porażce" Kremla - ocenił w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.

Jeśli władze Korei Północnej dostarczyłyby Rosji uzbrojenie, prawdopodobnie oczekiwałyby, że Moskwa przekaże im w zamian pomoc energetyczną i żywnościową.

Rosja potrzebuje broni odkąd na Ukrainie trwa wojna. Rosyjskie wojska brutalnie ostrzeliwują miasta. Zobacz atak na centrum - pocisk spadł na teatr

Sonda
Myślisz, że dodatkowa broń z Korei zwiększy szanse Rosji na wygranie wojny?
Martyna Wojciechowska pojechała na wojnę w Ukrainie