Ubrania

i

Autor: pexels @itmecybrgrl / www.twitter.com / Canva Pro

MODA

Kontrowersje wokół giganta odzieżowego. Youtuberka zarzuca plagiat

2024-01-26 11:19

Youtuberka i vlogerka Kristina Elle, znana jako @cybr.grl, opublikowała w swoich mediach społecznościowych wymowny wpis, w którym zarzuca plagiat jej projektów jednej z największych firm odzieżowych na świecie. Do takiej sytuacji miało dojść trzykrotnie.

Kristina Elle to jedna z najbardziej barwnych modowych influencerek. Stroje, które projektuje są unikatowe: kolorowe, w mocno pastelowych i wyrazistych barwach i uzupełnione oryginalnymi nadrukami. Jak się okazuje, jej projekty tak bardzo przypadły do gustu jednemu z odzieżowych gigantów, że postanowił... skopiować jej pomysły. Przynajmniej tak twierdzi youtuberka.

Kontrowersje wokół Shein

Firmą odzieżową, która miała się wzorować na projektach Kritiny Elle jest Shein - jedna z największych i najpopularniejszych marek odzieżowych na świecie.

Shein to założony w 2008 roku chiński koncern odzieżowy, który szturmem zdobył serca milionów klientów. Wszystko dzięki stosunkowo niskim cenom i niezwykle bogatej ofercie ubrań. Tylko w 2022 roku Shein zarobił aż 32 biliony dolarów.

Wokół marki narosło jednak również wiele kontrowersji. W 2022 roku media obiegły filmy o tym, że na metkach dołączonych do ubrań widnieją napisy z prośbą o pomoc (miały one wyjść od pracowników produkcyjnych Shein). Na takie wołanie o pomoc trafiło wielu klientów z całego świata. Firma Shein odniosła się do sprawy komentując, że ich kodeks zabrania wykorzystywania dzieci, a wspomniane, dość liczne uznała za szkodliwe.

Teraz okazuje się, że kontrowersyjnych działań może być więcej, o czym otwarcie mówi Kristine Elle.

Projekty ubrań od Shein to plagiat?

Na swoim profilu na portalu X (dawniej Twitter) Kristina umieściła wpis mówiący o tym, że marka Shein już po raz trzeci ukradła jej projekt ubrania. Dołączyła do tego dowody w postaci swojego, wcześniej wykonanego projektu, i nowego wzoru zaproponowanego przez Shein.

I’m shaking I want to cry THIS IS THE THIRD TIME THAT SHEIN & ROMWE HAVE STOLEN MY ART…3 TIMES!!! (Trzęsę się, chce mi się płakać. TO TRZECI RAZ, GDY SHEIN I ROMWE UKRADLI MOJĄ SZTUKĘ… 3 RAZ!!!)" - napisała @cybr.grl.

Patrząc na zdjęcia rzeczywiście nie sposób się nie zgodzić, że bluzy są bardzo podobne i dopiero po dokładnym przyjrzeniu się widać niewielkie różnice.

Do podobnej sytuacji miało też dojść w maju 2023 roku, kiedy to influencerka umieściła na profilu zdjęcia swoich projektów koszulki i sukienki, zestawiając je z tymi oferowanymi przez Shein. 

Na razie marka nie odniosła się do sprawy.

Przepiękna Weronika Woszczek będzie pracować u boku Krzysztofa Stanowskiego w "Kanale Zero". Jej zdjęcia robią furorę!

Sonda
Kupowałaś/eś kiedyś ubrania z Shein?
Moda dla przyszłej mamy