Wzmożone kontrole Inspektorów lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego

i

Autor: Materiały lubuskiej ITD

Kierowcy autokarów pod Gorzowem nie mają łatwo! Wzmożone kontrole Inspektorów lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego

2023-02-12 14:11

Inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego kontrolowali autobusy wycieczkowe, którymi dzieci i młodzież z województwa lubuskiego powracały z wypoczynku zimowego. Sprawdzano przede wszystkim stan techniczny autobusów oraz trzeźwość i czas pracy kierowców.

Trwa akcja „Bezpieczny autokar – ferie 2023”, a wraz z nią inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego prowadzą wzmożone kontrole autobusów wycieczkowych. W sobotę (11 lutego 2023 r.), na ekspresowej „trójce” w pobliżu Skwierzyny, inspektorzy ITD wraz z funkcjonariuszami Policji kontrolowali autobusy wycieczkowe, którymi dzieci i młodzież z województwa lubuskiego powracały z wypoczynku zimowego. Kontrolowano również autobusy, którymi podróżowali uczniowie z innych województw, w których rozpoczynają się ferie.

Sprawdzano przede wszystkim układy mające bezpośredni wypływ na bezpieczeństwo, tj. układy hamulcowy i kierowniczy, oświetlenie, zawieszenie i opony. Sprawdzana była również trzeźwość kierowców, ich uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania zawodu kierowcy, a także czas pracy.

Nie wszyscy kierowcy autokarów mieli szczęście

Kontrolujący sprawdzili łącznie około 20 autobusów i ich kierowców. Wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi. Kontrolujący mieli natomiast zastrzeżenia do stanu technicznego 2 autobusów. Dowody rejestracyjne niesprawnych pojazdów zostały zatrzymane. W jednym z tych autobusów niesprawny był układ hamulcowy, a w drugim pęknięta była szyba przednia.

Czterech kierowców ukarano mandatami karnymi za naruszenie przepisów o czasie pracy kierowców i dotyczących obsługi tachografu, a jeden kierowca został ukarany mandatem za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. W stosunku do dwóch przewoźników będą wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej za nieterminowe wczytywanie danych z karty kierowcy.

Sonda
Czy marzyło Ci się kiedyś, żeby poprowadzić autobus?