Fundacja Warto Być Równym nad Wartą

i

Autor: Fundacja Warto Być Równym nad Wartą / Facebook.com Fundacja wygrała! Kierowca z wyrokiem

Wyrok sądowy

Kierowca Homofobusa skazany. Zapadł wyrok w Gorzowie

2023-04-06 10:45

W Sądzie Rejonowym w Gorzowie zapadł wyrok w sprawie mężczyzny, który w 2019 roku jeździł po ulicach Gorzowa busem oblepionym hasłami anty LGBT. Kierowca musi zapłacić grzywnę oraz nawiązkę na rzecz Fundacji Warto Być Równym nad Wartą.

"Idą po Twoje dzieci"! Skandaliczne napisy na furgonetce

Bus pojawił się na ulicach miasta pod koniec sierpnia 2019 roku. To właśnie wtedy trwała akcja "Stop Pedofilii", do której nawiązywały grafiki i teksty umieszczone na ciężarówce. Problem w tym, że treści bezpośrednio wksazywały na powiązanie między pedofilią a osobami homoseksualnymi

"Homoseksualiści wielokrotnie częściej moelstują dzieci""

Tacy idą po Twoje dzieci. Powstrzymaj ich" (tu grafika z roznegliżowanymi osobami trzymającymi tęczową flagę).

To hasła, którymi obklejony był pojazd. Jakby tego było mało z megafonu słychać było slogany krytykujące społeczność LGBT.

Kierowca busa podany do sądu

Taka sytuacja nie mogła przejść bez echa wśród lokalnych środowisk LGBT. Monika Drubkowska, prezes Fundacji Warto Być Równym nad Wartą, podała Jana B., kierowcę Homofobusa, do sądu w kontekście zakłócania porządku publicznego i wywoływaniu zgorszenia w miejscu publicznym.

Jest wyrok! Mężczyzna nie uniknął kary

Sprawą zajął się Sąd Okręgowy w Gorzowie, który w środę (05.04) uznał Jana B. za winnego zarzucanych mu czynów. Mężczyzna został ukarany grzywną w wysokości 6 tysięcy złotych, a do tego ma zapłacić nawiązkę na rzecz Fundacji Warto Być Równym nad Wartą w wysokości 3 tysięcy złotych.

"To dla nas ogromne zwycięstwo, które pokazuje, że walka o równość i godność dla każdego człowieka jest ważna i warto ją prowadzić. Homofobia, rasizm i wszelkie formy dyskryminacji są nie do zaakceptowania i muszą być potępione przez całe społeczeństwo.Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w tej sprawie i razem z nami dążyli do tego, by sprawiedliwość zwyciężyła. To dzięki Waszej pomocy i solidarności udało nam się osiągnąć ten sukces" czytamy na profilu fundacji.

Homofobicznych ciężarówek było więcej

Gorzów to nie jedyne miasto, w którym pojawiły się Homofobusy. Podobne furgonetki wyjechały na ulice m.in. w Trójmieście, Szczecinie, Krakowie czy Wrocławiu. Nie w każdym przypadku, który zgłoszono do sądu, kierowców uznano za winnych.

Sonda
Czy zgadasz się z wyrokiem w sprawie Homofobusa?
„LGBT to ludzie”. Protest przeciwko słowom abp. Marka Jędraszewskiego