Katedra Gorzów

i

Autor: Canva Pro

KOŚCIÓŁ

Kiedyś był proboszczem Katedry. Po latach wraca do Gorzowa. Wiemy gdzie będzie pełnił posługę

2023-09-04 9:03

Ksiądz Zbigniew Samociak, bo o nim mowa, po ponad 10 latach wraca do rodzinnego miasta i już wkrótce obejmie zarząd nad jedną z gorzowskich parafii. Do tej pory podobną posługę pełnił w Krośnie Odrzańskim. Skąd takie nagłe zmiany?

Zbigniew Samociak urodził się w Gorzowie i tute ż się kształcił. Po zakończeniu edukacji w II Liceum Ogólnokształcącym rozpoczął studia na Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyzu, a następnie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studia doktoranckie odbył we Freiburgu (Niemcy), po czym powrócił do Polski, by zostać wikariuszem w zielonogórskiej parafii.

Duchowa kariera Zbigniewa Samociaka

Po ukończeniu studiów ksiądz Zbigniew Samociak działał jako wykładowca socjologii na Papieskim Wydziale Teologicznym i w Diecezjalnym Studium nad Małżeństwem i Rodziną im. bp. Wilhelma Pluty.

Na stanowisko proboszcza po raz pierwszy mianowany został w 2001 roku. Wtedy objął w zarząd wiernych z Gubina. Zaledwie cztery lat później, w 2005 roku, dostaje "awans" i zostaje proboszczem parafii katedralnej w Gorzowie Wlkp. Tę funkcję pełnił przez następne siedem lat... aż do kolejnych przenosin.W 2012 roku został proboszczem parafii św. Jadwigi w Krośnie Odrzańskim, a teraz ponownie wróci do Gorzowa.

Zbigniew Samociak proboszczem gorzowskiej parafii. Wiemy, której!

Po 10 latach ksiądz Zbigniew Samociak wraca do rodzinnego miasta, by objąć funkcję proboszcza w parafii pw. Świętego Wojciecha, mieszczącej się przy ulicy Gwiaździstej.

Wszystko dlatego, że 15 lipca tego roku zmarł dotychczasowy proboszcz, ks. prałat Andrzej Szkudlarek, i od tamtej pory na stanowisku jest wakat. Decyzją diecezji zielonogórsko-gorzowskiej to właśnie Zbigniew Samociak przejmie stery nad parafią.

Wierni z Gorzowa mają już za sobą pielgrzymkę na Jasną Górę! Zobacz jak wyglądał początek ich długiej drogi!

Sonda
Czy jesteś osobą wierzącą?
Wieczorny Express - Ksiądz Kazimierz Sowa