Podpałka z ziaren kawy

i

Autor: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny - ZUT / FB

PATENT

Kawa jako podpałka do grilla? Nowy ekologiczny patent naukowców ze Szczecina

2023-09-15 12:28

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) w Szczecinie stworzyli ekologiczną podpałkę wykorzystując do tego odpady pozostałe po wypaleniu ziaren kawy. Mogą służyć do rozpalenia grilla lub kominka. Teraz pracują nad wprowadzeniem "wynalazku" na rynek.

Naukowcy z całego świata prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych, ekologicznych patentów, które nie tylko ułatwią nam życie, ale przede wszystkim są bezpieczne dla środowiska. W dobie obecnych intensywnych zmian klimatu każde takie działanie jest niezwykle ważne! Tym razem takim ekologicznym "wynalazkiem" mogą się poszczycić szczecińscy naukowcy.

Łuski kawy jako podpałka do grilla lub do kominka

Łuski kawy są niezwykle delikatnym, lekkim i tłustawym odpadem. O ich wykorzystanie do naukowców z ZUT-u zgłosiła się jedna ze szczecińskich palarni kawy. A zespół pod przewodnictwem prof. Katarzyny Wilpiszewskiej podjął rękawice!

Do łusek kawy postanowiono dodać spowio, którym była steryna, parafina, wosk sojowy, wosk palmowy lub wosk pszczeli, a następnie całość sprasowano w podwyższonej temperaturze.

Dodanie spoiwa poprawiło właściwości hydrofobowe i palność podpałki. Dzięki temu badacze ZUT otrzymali płytki, które po pocięciu mogą służyć jako podpałka, np. do grilla czy kominków” - podała uczelnia.

Podpałka z kawy opatentowana. Wkrótce wejdzie na rynek?

Jak poinformowała uczelnia: Urząd Patentowy RP udzielił patentu na ten wynalazek. Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT będzie teraz szukać możliwości jego komercjalizacji.

Same badania trwały kilka miesięcy i zakończyły się w pierwszym półroczu 2021 r. Oprócz prof. Katarzyny Wilpiszewskiej nad rozwiązaniem pracowała także mgr inż. Dorota Skowrońska oraz prof. Krzysztof Kowalczyk z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.

Zobacz też: Naczynia z otrębów. Ekologiczny wynalazek lubelskich naukowców. Użyteczny i pachnący chlebem

Quiz: Zabytkowe narzędzia z PRL-u i nie tylko! Czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Co to za przedmiot?
Wiertarka lata 70
Niezwykłe wynalazki polskich studentów | ESKA XD - Mobmania #58