Tabletka dzień po

i

Autor: Canva Pro

PRAWO

Jest przełom! Pigułka "dzień po" dostępna bez recepty! Sejm przyjął nowelizację ustawy prawa farmeceutycznego

2024-02-22 16:44

Sejm uchwalił w czwartek (22.02) nowelizację Prawa Farmaceutycznego, która przewiduje dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu. Określono też kto będzie mógł kupić tabletki z tym środkiem.

Większość posłów poparło projekt. Tabletka dzień po będzie dostępna bez recepty

Już w połowie lutego minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiadała, że tabletka "dzień po" może być dostępna bez recepty od 1. kwietnia. O wszystkim miało zdecydować posiedzenie Sejmu, które właśnie się odbyło.

Najpierw Sejm odrzucił wniosek Konfederacji o odrzucenie projektu w całości. Odrzucono też wnioski mniejszości.

W głosowaniu nad całością ustawy za głosowało 224 posłów, przeciw było 196, wstrzymał się 1 poseł.

Przypomnijmy: tabletki "dzień po" dostępne są w Polsce na receptę od lipca 2017 r. Istota projektowanych rozwiązań sprowadza się do uchylenia tego przepisu, co pozwoli na stosowanie bezpośrednio decyzji Komisji Europejskiej o produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej w procedurze scentralizowanej.

Kto będzie mógł kupić tabletkę "dzień po"?

Octan uliprystalu zawarty jest m.in. w tabletkach ellaOne. Na mocy wprowadzonych zmian będą one dostępne bez recepty dla osób, które ukończyły 15. rok życia.

Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką "dzień po", stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zapobiega ona zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Warto podkreślić, że nie powoduje ona przerwania istniejącej ciąży.

EllaOne należy zażyć maksymalnie do 120 godzin od współżycia.

Te znane pary żyją bez ślubu. Dlaczego nigdy nie sformalizowali związku? Wiedziałeś, że nie są małżeństwem?

Sonda
Jesteś za dostępnością tabletki "dzień po" bez recepty?
W Sejmie OSTRY spór! Tabletka dzień po? KONFEDERACJA mówi NIE!