Depresja

i

Autor: Canva Pro

CHOROBY

Coraz więcej zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych. Statystyki są zatrważające!

2024-02-22 15:45

W całym kraju w 2023 r. lekarze wystawili ponad 1,4 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. To o ok. 100 tys. więcej niż w 2022 r. Ich liczba wzrosła m.in. w województwie zachodniopomorskim – podał w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS podliczył liczbę zwolnień lekarskich z 2023 r.

Polacy na podstawie ponad 1,4 mln wystawionych zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania spędzili na chorobowym łącznie 26 mln dni – wynika z informacji przekazanych przez regionalnego rzecznika ZUS woj. zachodniopomorskiego Karola Jagielskiego.

W 2022 r. wystawiono 1,3 mln takich zwolnień na 23,8 mln dni absencji chorobowej” – podał dla porównania Jagielski.

Wskazał, że liczba zwolnień wzrosła także w Zachodniopomorskiem. W 2023 r. z powodu zaburzeń psychicznych i zachowania lekarze wystawili ich blisko 63 tys. i ubezpieczeni na chorobowym spędzili łącznie ponad 1,2 mln dni. Rok wcześniej zwolnień lekarskich było mniej, bo 56,4 tys. na nieco ponad 1,1 mln dni absencji chorobowej.

W Zachodniopomorskiem w 2023 r. najwięcej zwolnień, bo prawie 27,4 tys., lekarze wystawili z powodu reakcji na ciężki stres i z powodu zaburzeń adaptacyjnych, a 10,8 tys. w związku z innymi zaburzeniami lękowymi. Kolejną najczęstszą przyczyną e-ZLA były epizody depresyjne – 8,7 tys.” – poinformował Jagielski.

Parki Narodowe w Zachodniopomorskiem

Sonda
Byłeś/aś kiedyś na zwolnieniu z powodu problemów natury psychicznej?
Julia Wróblewska szczerze o chorobie psychicznej. Magazyn #HOT Ewy Wąsikowskiej-Tomczyńskiej