Alkohol

i

Autor: Canva Pro

SPORT

Jaki alkohol najczęściej kupują Polacy? Paragony nie kłamią! Wino, piwo czy wódka?

2023-12-31 10:22

Wiele osób nie wyobraża sobie weekendu bez alkoholu. Lampka, kieliszek lub kufel z trunkiem stal się nieodłącznym elementem wolnych wieczorów spędzanych czy to przed telewizorem czy też w gronie znajomych. Ale co tak naprawdę Polacy piją najczęściej? Czy sięgamy po mocne, wysokoprocentowe alkohole czy jedynie coś "na rozluźnienie"? Sprawdziliśmy!

Nie jest żadną tajemnicą, że Polacy lubią sobie wypić i chociaż nasz kraj wcale nie dominuje pod względem spożycia alkoholu w Europie, to jednak trunki można często znaleźć na polskich stołach - czy to od święta, spotkania z bliskimi czy po prostu, dla urozmaicenia wieczoru.

Ile piją Polacy? Polska na tle innych krajów europejskich

Wbrew powszechnym opinią Polacy nie są narodem, który pije najwięcej. Jak wskazują statystyki Polska nie zbliża się nawet do czołówki, w której prym wiodą... Luksemburg, Czechy i Łotwa! To do nich należą miejsca na tym niechlubnym podium. Według statystyk na jednego mieszkańca Luksemburga czy też Czech przypada średnio około 15 litrów czystego alkoholu na rok.

Jak to wygląda w kontekście Polski? Dorosły Polak wypija średnio około 11 litrów czystego alkoholu rocznie, co plasuje nasz kraj dopiero w drugiej dziesiątce krajów o największym spożyciu alkoholu.

Piwo, wino czy wódka? Jaki alkohol Polacy kupują najczęściej?

Aby odpowiedzieć na to pytanie przeanalizowaliśmy paragony zarejestrowane w aplikacji PanParagon. To aplikacja, która służy do kompleksowego planowania zakupów i zarządzania budżetem. Pozwala zarówno wyszukiwać aktualne promocje jak i przechowywać swoje paragony i śledzić bieżące wydatki. Dla ekspertów to też świetne narzędzie do oceny tego co i w jakich ilościach kupują Polacy.

Właśnie dzięki tej aplikacji udało się określić jaki alkohol ze sklepowych półek Polacy wybierają najczęściej.

Jak się okazuje bezapelacyjnie wygrywa tu... piwo! To ono znalazło się aż na 75 procentach paragonów objetych badaniem. Na drugim miejscu znajduje się wódka, z wynikiem 9,6 procent, a na trzecim - wino, które objęło 8,7 procent paragonów.

Niżej plasują się whisky (3,7%), likier (1,4%), gin (0,5%), rum (0,5%), brandy (0,4%), nalewka i tequila (0,1%).

Co ciekawe z roku na rok Polacy coraz częściej sięgają po alkohole 0% co dotyczy zarówno piwa jak i wina.

Sonda
Jak często pijesz alkohol?
Pies Joanny Senyszyn był alkoholikiem