Choinka

i

Autor: Canva Pro

CHOINKA

Jaką choinkę wybrać: żywą czy sztuczną? Wady i zalety. Prawdziwe drzewko jest bardziej ekologiczne!

2023-12-07 16:24

Święta za pasem i w wielu domach pojawiają się już drzewka, które ozdobione świątecznymi dekoracjami wprowadzają wyjątkowy, bożonarodzeniowy klimat. Wiele osób właśnie teraz staje więc przed pytaniem: jakie drzewko kupić? Czy zdecydować się na prawdziwą czy też sztuczną choinkę? Podpowiadamy jakie są wady i zalety żywej oraz sztucznej choinki.

Tradycja choinki. Skąd wzięło się świąteczne drzewko?

Jak podają źródła, choinka wywodzi się z Alzacji, ale zwyczaj tradycyjnego przystrajania bożonarodzeniowego drzewka narodził się w Niemczech. Później dotarł on do Anglii i Francji, a w Polsce stał się popularny na przełomie XVII i XIX wieku.

W tej chwili choinka jest nieodłącznym elementem świąt symbolizującym odrodzenie i nadzieję.

Wady i zalety choinek żywych i sztucznych

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele drzewek, które mogą pełnić funkcję świątecznej choinki. Najpopularniejsze to świerk pospolity i kłujący, sosna pospolita i jodła kaukaska.

Wybierać można także spośród różnego rodzaju choinek sztucznych, które mogą mieć różne kolory i wielkości, a czasem są już nawet odpowiednio przystrojone.

Jeśli więc właśnie stoisz przed dylematem na jaką choinkę się zdecydować, podpowiadamy jakie są wady i zalety choinek żywych oraz sztucznych. Wcześniej warto jednak podkreślić, że to choinki żywe, naturalne, są bardziej ekologiczne i w obecnych czasach stanowią lepszy wybór niż drzewka z produkcji.

Choinka żywa - wady i zalety

Jak już wspomnieliśmy, choinka naturalna to najlepszy wariant świątecznego drzewka. Żywe drzewka nie zanieczyszczają środowiska, a do ich wytworzenia nie jest zużywana energia generująca zanieczyszczenia do atmosfery. Warunek jest jednak taki, by kupić drzewko z legalnego źródła, ponieważ ich samodzielne wycinanie jest nielegalne i wiąże się z wysokim mandatem lub grzywną. W obecnych czasach istnieją specjalne hodowle drzewek, w których są one uprawiane specjalnie na potrzeby świątecznej sprzedaży, a to sprawia, że lasy nie cierpią na wycince.

Zalety choinki naturalnej:

* niepowtarzalny zapach lasu

* wyjątkowość - każda choinka jest inna, nikt nie będzie miał dwóch identycznych drzewek

* ekologia - żywe drzewka są biodegradowalne, nie wymagają skomplikowanych procesów produkcji generujących zanieczyszczenia

* cena - analizując ceny drzewek podobnej wielkości, naturalne świerki są tańsze

Wady choinki naturalnej:

* ograniczona długość życia - choinka może stać około 5 tygodni (w zależności od drzewka), więc jeśli nie masz ogródka, w którym możesz posadzić drzewko to musisz się liczyć z tym, że po pewnym czasie uschnie

* gubienie igieł

Choinka sztuczna - wady i zalety

Choinka sztuczna to opcja, na którą decydują się przede wszystkim osoby zabiegane, niemające czasu na szukanie drzewek po sklepach i nadleśnictwach. Są dobrym rozwiązaniem dla każdego kto chce szybko i łatwo udekorować swoje mieszkanie.

Zalety choinki sztucznej:

* trwałość - może służyć przez wiele lat. W przeciwieństwie do choinki naturalnej te nie usychają, można je bez problemy schować do piwnicy, garażu lub na strych, gdzie będzie czekać na kolejne święta

* nie usycha, nie gubi igieł

* możliwość kupna już przystrojonego drzewka

Wady choinki sztucznej:

* duża szkodliwość dla środowiska związana zarówno z jej produkcją jak i utylizacją. Samo wydobycie materiałów potrzebnych do jej produkcji wiąże się już z dużą ingerencją w środowisko naturalne, a do tego dochodzi jeszcze proces produkcji emitujący energię. Nie wspominając już o utylizacji - jeśli po kilku latach użytkowania zdecydujemy się spalić choinkę to wiąże się to z emisją trujących oparów do atmosfery, natomiast w przypadku pozostawienia jej na śmietniku trzeba liczyć się z tym, że rozkład drzewka może potrwać nawet kilkaset lat!

W centrum Gorzowa stanęła choinka! Jak wygląda?

Sonda
W tym roku stawiasz na żywą czy sztuczną choinkę?
Choinka przed szczecińskim magistratem rozbłysła światełkami