Irański system obrony

i

Autor: PAP/EPA/IRANIAN MINISTRY OF DEFENSE HANDOUT

ŚWIAT

Iran powstrzymał ataki swoich sojuszników na pozycje USA. Obawia się eskalacji konfliktu

2024-02-18 9:20

Dowódca Al-Kuds, elitarnej jednostki Korpusu Strażników Rewolucji, Esmail Qaani przekonał sojuszników Iranu, by przerwali ataki na cele USA na Bliskim Wschodzie. Iran stara się nie dopuścić do rozlania się konfliktu na cały region - podaje w sobotę Reuters.

Irański przywódca spotkał się z sojusznikami po ataku na bazę USA w Jordanii

29. stycznia Qaani spotkał się w Bagdadzie z przedstawicielami organizacji zbrojnych będących klientami Iranu. Było to niespełna 48 godzin po ogłoszeniu w Waszyngtonie, że ugrupowania te są odpowiedzialne za atak na bazę USA Tower 22 w Jordanii, w którym zginęło troje amerykańskich żołnierzy, a co najmniej 40 innych zostało rannych - relacjonuje Reuters, powołując się na liczne źródła.

10 rozmówców agencji powiedziało, że Qaani przekazał bojówkom, że ataki na amerykańskie siły w Iraku i Syrii doprowadzą do radykalnej reakcji Waszyngtonu. Poinstruował też sojuszników Iranu, by zawiesili operacje wymierzone w bazy USA, ponieważ w przeciwnym razie Amerykanie zniszczą ich infrastrukturę, wezmą na cel najwyższych przywódców, lub nawet podejmą bezpośrednią akcją przeciw Iranowi.

Od 4. lutego klienci Teheranu nie zaatakowali pozycji USA w Syrii i Iraku, mimo iż przez dwa tygodnie poprzedzające wizytę Qaaniego w Bagdadzie przypuścili ponad 20 takich ataków - zwraca uwagę Reuters.

Siły Al-Kuds to zagraniczne ramię Korpusu Strażników Rewolucji, które współpracuje ze zbrojnymi ugrupowaniami od Libanu po Jemen - przypomina agencja.

Sukces misji Qaaniego dowodzi tego jak wielki wpływ ma Teheran na swych klientów - podkreśla Reuters.

Wiec przed ambasadami Rosji w europejskich miastach. Ludzie żegnają Nawalnego

Sonda
Obawiasz się wybuchu III wojny światowej?
Marcin Krzyżanowski: "Reakcja Zachodu powoduje, że sami wpychamy Iran w objęcia Rosji" [Raport Walczaka]