badanie - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Getty Images

CIEKAWOSTKA

Interesujesz się celebrytami? To jesteś mniej inteligentny! Tak wynika z badań. Zaskoczenie?

2024-02-14 13:43

Badania naukowców wskazują, że osoby zainteresowane czytaniem informacji o celebrytach mogą być mniej inteligentne. Czym to może być spowodowane i dlaczego tak się dzieje? O tym poniżej.

Wiele osób jest zainteresowanych życiem celebrytów, dlatego portale plotkarskie mają dużą liczbę czytelników. Niestety, badania przeprowadzone przez węgierskich naukowców nie przynoszą optymistycznych wniosków dla osób regularnie śledzących życie celebrytów.

W ubiegłym roku w BMC Psychology opublikowano węgierskie badanie, w którym uczestniczyło 1763 dorosłych osób. Uczestnicy poddani zostali testom, które obejmowały 30 słów oraz testy z symbolami cyfr. Następnie, osoby biorące udział w badaniu otrzymały ankietę, w której miały wyrazić swoje opinie na temat celebrytów.

Niestety, wyniki tych badań nie przynoszą optymizmu dla wielbicieli celebrytów. Naukowcy wykazali, że istnieje bezpośredni związek między fanatycznym podziwem dla gwiazd a słabszymi wynikami w testach poznawczych. Oznacza to, że osoby, które wykazały większe zainteresowanie celebrytami, najczęściej uzyskały niższe wyniki w testach inteligencji. Badanie uwzględniło również dochody i poziom wykształcenia badanych, ale nie jest pewne, czy te czynniki miały wpływ na ostateczne wyniki.

Czego słuchają podróżnicy? Przeprowadzono badanie i powstała playlista kawałków dla obieżyświatów

Oczywiście, konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić istnienie tego związku. W rozmowie z psypost.org, autorzy badania wyrazili brak pewności, czy uwielbienie dla celebrytów jest przyczyną czy skutkiem zmniejszonych zdolności poznawczych. Ich zdaniem istnieje taka zależność, ponieważ osoby o wyższych umiejętnościach poznawczych częściej rozumieją mechanizmy marketingu i strategie odpowiedzialne za kreowanie sławy. Według nich osoby bardziej inteligentne mogą być mniej podatne na „kult celebrytów”.

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić raz do roku?