Praca

i

Autor: Canva Pro

PRACA

Dostałeś awans? To świetny moment na rzucenie pracy. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili zaskakujące badanie

2023-10-02 11:16

Badacze z ADP Research Institute przeprowadzili analizy dotyczące zatrudnienia w amerykańskich firmach. Wynika z nich, że... po otrzymaniu awansu pracownicy znacznie częściej decydowali się na odejście z pracy! Skąd taka zależność?

W badaniu wzięto pod uwagę amerykańskie firmy, które w latach 2019-2022 zatrudniały przynajmniej tysiąc pracowników. Analizując dane dotyczące zatrudnienia i zwolnień badacze wykazali, że awans sprzyjał rzuceniu pracy lub przynajmniej nie wpływał na podjętą już decyzję o jej zmianie.

Stworzyli też model statyczny pomagający przewidzieć którzy pracownicy w najbliższym czasie prawdopodobnie odejdą z firmy.

Amerykanie zwalniają się już miesiąc po awansie

W modelu wykazano, że po miesiącu od otrzymania awansu pracę rzuciło niecałe 30 procent pracowników. Według badaczy, gdyby do awansu nie doszło liczba ta oscylowałaby zaledwie w granicach 18 procent.

Co ma na to wpływ? W dużej mierze chodzi o zwiększenie wartości rynkowej pracownika, ale i jego osobistej pewności siebie. Osoba na wyższym stanowisku, które zajęła po awansie, ma większe możliwości znalezienia nowej, dobrze płatnej i rozwijającej pracy.

Zgodnie z modelem statystycznym dopiero po sześciu miesiącach od otrzymania awansu (i pozostania na stanowisku) prawdopodobieństwo odejścia z pracy osób po awansie i bez niego stawało się zbliżone.

Zobacz też: W tych zawodach brakuje wykwalifikowanych pracowników

Wiesz kto Cię wyleczy? Przypasuj chorobę do lekarza i sprawdź jak dobrze się na tym znasz! QUIZ

Pytanie 1 z 10
Który lekarz zajmuje się problemami z tarczycą?
Endokrynolog
Zwolniono mnie z pracy za to, że pomogłam niesłusznie zwolnionym ratownikom