W badaniu wzięto pod uwagę amerykańskie firmy, które w latach 2019-2022 zatrudniały przynajmniej tysiąc pracowników. Analizując dane dotyczące zatrudnienia i zwolnień badacze wykazali, że awans sprzyjał rzuceniu pracy lub przynajmniej nie wpływał na podjętą już decyzję o jej zmianie.
Stworzyli też model statyczny pomagający przewidzieć którzy pracownicy w najbliższym czasie prawdopodobnie odejdą z firmy.
Amerykanie zwalniają się już miesiąc po awansie
W modelu wykazano, że po miesiącu od otrzymania awansu pracę rzuciło niecałe 30 procent pracowników. Według badaczy, gdyby do awansu nie doszło liczba ta oscylowałaby zaledwie w granicach 18 procent.
Co ma na to wpływ? W dużej mierze chodzi o zwiększenie wartości rynkowej pracownika, ale i jego osobistej pewności siebie. Osoba na wyższym stanowisku, które zajęła po awansie, ma większe możliwości znalezienia nowej, dobrze płatnej i rozwijającej pracy.
Zgodnie z modelem statystycznym dopiero po sześciu miesiącach od otrzymania awansu (i pozostania na stanowisku) prawdopodobieństwo odejścia z pracy osób po awansie i bez niego stawało się zbliżone.