Ceny paliw w Szczecinie 25.09.2023

i

Autor: Paula Dąbrowska

PALIWO

Paliwo w Polsce jednym z najtańszych na świecie! Nawet w Afryce jest drożej

2023-09-29 10:34

Już od ponad miesiąca spadają ceny paliw oferowanych na stacjach Orlenu. Jak się okazuje, obecnie na świecie jest niewiele krajów, w których można zatankować taniej. Polska może w tym względzie konkurować z... Etiopią i Rwandą!

W tej chwili średnia cena paliw w Polsce wynosi nieco ponad 6 zł za litr, a zdarza się, ze na niektórych stacjach cena diesla spada poniżej tej granicy. To zaskakujący trend biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą na świecie kiedy to spada wartość złotego, a drożeje ropa.

Zdaniem ekspertów tak niskie ceny mają związek ze... zbliżającymi się wyborami i poszybują w górę po 15. października - mimo, że koncern Orlenu zarzeka się, że tak nie będzie.

Paliwo w Polsce najtańsze w Unii Europejskiej. Przyjeżdżają tankować z zza granicy

Widok samochodów z zagranicznymi rejestracjami tankujących na polskich stacjach nie powinien kogo dziwić. Obecnie paliwo oferowane w Polsce jest jednym z najtańszych wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Podobnie jest jedynie na Malcie chociaż i tam, gdy uwzględni się podatki, jest drożej.

Ale konkurencyjne ceny paliw Polska oferuje nie tylko w stosunku do krajów UE, ale także do innych krajów na całym świecie. Obecnie Polska plasuje się na 83. miejscu pod względem cen na 161 badanych krajów.

Co więcej, "bijemy" nawet... biedne kraje afrykańskie. Droższe paliwo jest m.in. w Gwinei, Mali, Zambii, Kenii czy Ugandzie, a podobne ceny jak w Polsce mają Rwanda i Etiopia.

Gdzie paliwo jest tańsze niż w Polsce? To tylko kilka krajów!

Jeśli chodzi o kraje europejskie to najtańsze paliwo jest w Rosji. Tutaj za litr trzeba zapłacić około 2 zł i 50 groszy. Taniej jest też na Białorusi.

Ceny niższe o około 50 groszy mają również Chiny i Indie, które korzystają z rosyjskiej ropy. Nieco niższe stawki niż w Polsce notuje się także w Kanadzie (taniej o kilka groszy) i USA (taniej o około 1 zł i 20 gr), które są jednymi z największych wydobywców ropy na świecie.

Ogólnie ceny paliw są niższe niż w Polsce w 14 krajach świata, w tym m.in. w Libii, Wenezueli czy w Iranie.

Sonda
Czy myślisz, że po wyborach paliwo podrożeje?
Gigantyczne ceny, drożyzna na targowiskach w Warszawie. Ludziom brakuje pieniędzy na warzywa i owoce!