kebab - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: pixabay.com

kebab

Ile kebabów może kupić przeciętny Polak? Liczba może zaskoczyć. Jest aż tak źle?

2024-02-08 16:56

Serwis Pyszne.pl zdecydował się przeanalizować, w jaki sposób inflacja wpłynęła na możliwość zakupu popularnych potraw z restauracji przez przeciętnego Polaka. Rezultaty nie są optymistyczne dla entuzjastów kebabów i pierogów, jednak miłośnicy pizzy mogą się cieszyć z pozytywnych wyników.

Pyszne.pl we współpracy z Markiem Zuberem, ekonomistą i analitykiem rynków finansowych Akademii WSB, przygotował indeks cenowy.

Analitycy przeanalizowali, ile popularnych dań możemy zakupić za minimalne wynagrodzenie. Tutaj nie ma żadnych niespodzianek - nasza siła nabywcza w tej kwestii stale rośnie, ponieważ minimalna pensja co roku znacząco wzrasta. Na początku 2019 roku Polak zarabiający minimalne wynagrodzenie mógł kupić za nie 140 kebabów. Teraz jest w stanie zakupić aż 154.

Niestety, gdy spojrzymy na to, ile dań możemy kupić za przeciętną pensję, sytuacja wygląda znacznie gorzej. W styczniu 2019 roku przeciętny Polak mógł kupić 307 kebabów, a teraz tylko 297. Podobnie jest w przypadku pierogów - siła nabywcza spadła.

Kebab z mięsem od PiriPiri otworzył się w Gorzowie! Przeżywa prawdziwe oblężenie

Dobrą wiadomością jest to, że na początku 2019 roku statystyczny Kowalski za swoje wynagrodzenie mógł kupić 202 pizze. Teraz jest już w stanie zakupić 220 takich dań.

Za punkt wyjściowy przyjęliśmy 2019 r., ostatni moment przed pandemią oraz wojną w Ukrainie, które znacząco wpłynęły na gospodarkę w kraju. Aby zobrazować zmiany w wartości koszyka, wybraliśmy najpopularniejsze dania, m.in.: kebab, pierogi, kotleta schabowego oraz pizzę. W tabeli zaznaczyliśmy, ile posiłków można było kupić za przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2019 r., w styczniu 2022 (czyli jeszcze przed najmocniejszym uderzeniem inflacji) oraz w grudniu 2023 i styczniu 2024 r. Z danych wynika, że ogólnie możliwości zakupowe Polaków spadły, choć w przypadku niektórych bardzo popularnych dań, takich jak np. pizza, to dużych zmian nie obserwujemy — wyjaśnia Marek Zuber na łamach businessinsider.com.pl.

Który kebab w Bydgoszczy jest najlepszy? Mamy ranking!
Sonda
Lubisz kebaby?