GRZYBY

Grzyby w Lubuskiem robią furorę! Wiemy, gdzie ich szukać - LISTA

2023-10-26 9:13

To już oficjalne: grzybobranie ruszyło pełną parą! W Lubuskiem nie brakuje miejsc, w których można znaleźć piękne okazy, którymi zapaleni grzybiarze chwalą się na swoich social mediach. Gdzie szukać grzybów wokół Gorzowa? Mamy kilka miejscówek, ale o tym poniżej. Polecamy również galerię zdjęć z zebranymi grzybami już w tym roku przez Lubuszan!

Grzyby w Lubuskiem 2023. Gdzie ich szukać wokół Gorzowa?

W ostatnim czasie było trochę wilgoci i deszcz spadł na Gorzów i okolice. To spowodowało niemały wysyp grzybów. Choć Lubuszanie ruszyli do lasów, to wciąż zaznaczają, że potrzeba więcej deszczów, by zbiory były bardziej obfite. - Deszcz jest potrzebny to wtedy może grzyby ruszą - zaznaczył pan Adam.

Gdzie szukać grzybów wokół Gorzowa? Lista lokalizacji

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć, gdzie zobaczycie zebrane grzyby przez Lubuszan. Dodatkowo przy każdej fotografii napisana jest lokalizacja. Polecamy!

Na co najbardziej zwracać uwagę przy zbiorze grzybów?

Sprawę przedstawia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chełmie:

 • Należy zbierać i spożywać tylko te grzyby, które dobrze znamy i co do których mamy absolutną pewność, że są gatunkami jadalnymi.
 • Nie zbieramy grzybów bardzo młodych, które nie mają wykształconych owocników (łatwo o pomyłkę) ani starych czy przejrzałych.
 • Grzyby zbieramy w lesie. Nie należy zbierać grzybów wokół terenów przemysłowych (łatwo wchłaniają zanieczyszczenia), jak również na terenach miejskich.
 • Zbieramy całe owocniki poprzez wykręcanie z podłoża, pozostały dołek zasypujemy ziemią i lekko przygniatamy w celu zabezpieczenia grzybni.
 • Zbieramy grzyby do przewiewnych łubianek i koszyków nie do foliowych siatek.
 • Należy pamiętać, że potrawy z grzybów są ciężkostrawne i nie należy ich podawać małym dzieciom, osobom starszym oraz cierpiącym na choroby układu pokarmowego.
 • Należy unikać spożywania potraw z grzybów na noc.
 • Zbierać należy grzyby ,,rurkowe" czyli takie, które mają na spodniej części kapelusza warstwę ułożonych obok siebie rureczek przypominających „gąbkę” (przykładem są borowiki szlachetne, podgrzybki, koźlarze itp.). W tej grupie grzybów nie spotyka się grzybów śmiertelnie trujących. Można spotkać jedynie gatunki powodujące zaburzenia gastryczne lub niejadalne, takie, jak np. goryczak żółciowy potocznie zwany szatanem, który nie jest groźny dla zdrowia, a jedynie psuje smak potrawy.
 • Zbieranie grzybów z blaszkami wymaga dużej wiedzy i ostrożności. Większość śmiertelnie trujących grzybów ma blaszki o białym zabarwieniu, nie zmieniającym się w okresie wegetacji. Należą do nich wszystkie muchomory, a wśród nich m.in. muchomor zielonawy (sromotnikowy).
 • Nie należy próbować grzybów w trakcie zbierania. Niektórzy uważają, że jeśli grzyb ma łagodny smak to nie jest trujący. Nic bardziej mylnego, bo muchomor sromotnikowy ma właśnie łagodny smak.
 • Potrawy przygotowane z grzybów powinno się jak naj szybciej spożyć i unikać ich dłuższego przechowywania.

To grzyby jadalne czy trujące? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Ten grzyb to smardz. Czy jest jadalny?
Zdjęcie