Lodołamacz Kuna

i

Autor: Pexels / Lodołamacz Kuna / www.facebook.com

REJS

Gorzów: Zimowa wycieczka po Warcie. Lodołamacz Kuna ponownie wypłynął w rejs. Daty i godziny rejsów

2023-12-14 14:42

Najstarszy czynny lodołamacz znów jest w trasie i wszyscy chętni mogą wziać udział w wyjątkowych rejsach po Warcie. Do wyboru podróż wzdłuż gorzowskich bulwarów lub rejs do Santoka. Sprawdź dokładny harmonogram zimowych rejsów lodołamaczem Kuna.

Zabytkowa Kuna znów w trasie. To najstarszy czynny lodołamacz

Kuna zbudowana została w 1884 roku w niemieckiej stoczni w Gdańsku i na początku, aż do 1918 roku, pływała pod banderą Królestwa Prus. Później, dokładnie w 1920 roku, lodołamacz został przekazany Radzie Portu i Dróg Wodnych Wolnego Miasta Gdańska.

Łącznie statek aż pięciokrotnie zmieniał banderę: w latach 1939-1945 znajdował się we władaniu hitlerowskich Niemiec i pływał pod banderą III Rzeszy. Następnie służył jeszcze pod banderą brytyjską, a na końcu polską.

Do Gorzowa Kuna trafiła w latach 70., ale w 1981 roku zatonęła w basenie stoczniowym, gdzie pozostała przez 20 lat. Dopiero w 2000 roku pasjonaci żeglugi z Gorzowa odzyskali i zrewitalizowali statek. Obecnie, statek na co dzień cumuje w Gryfinie, a do Gorzowa wraca w okresie zimowym.

Dzięki temu w tej chwili Kuna pozostaje najstarszym lodołamaczem, który regularnie przewozi pasażerów po rzece.

Zimowe rejsy Lodołamaczem Kuna. Kiedy wypływa statek?

Na początku grudnia Kuna ponownie zacumowała w Gorzowie i przez cały miesiąc będzie wyruszała w zimowe rejsy. Start: na Bulwarze Wschodnim.

Terminy rejsów:

  • 17.12.2023
  • 25.12.2023
  • 26.12.2023
  • 31.12.2023

W tych terminach organizowane będą dwa rodzaje rejsów: jeden, trwający godzinę i prowadzący "wokół Gorzowa". W jego trakcie Kuna odwiedzi gorzowski port zimowy, gorzowskie bulwary i na wysokości przystani wioślarskiej zawróci w stronę miasta.

Chętni mogą też skorzystać z opcji rejsu do Santoka. Dokładne informacje o tym kiedy i gdzie popłynie Kuna znajdują się na Facebookowym profilu: Lodołamacz Kuna. Tam na bieżąco udostępniane są wydarzenia dotyczące szczegółów rejsu. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc, której można dokonać za pośrednictwem Facebooka.

W najbliższą niedzielę, tj. 17. grudnia, Kuna popłynie aż do Santoka (bez zatrzymania się w Santoku). Ruszy o godzinie 11:00, natomiast do Gorzowa powróci około 15:00.

Ceny biletów na rejs Lodołamaczem Kuna

W ofercie dostępne są dwa rodzaje biletów. Normalny to koszt 30 zł, natomiast ulgowy kosztuje 20 zł.

Rejsy organizowane są pod warunkiem zgłoszenia się przynajmniej 30 chętnych osób.

Arena Gorzów oficjalnie otwarta!

Sonda
Płynąłeś/aś kiedyś lodołamaczem?
Nowy statek na jeziorze Jamno - zobacz wodowanie "Julka"