Gorzów Wielkopolski

i

Autor: Google Street View

Administracja

Gorzów Wielkopolski zmieni nazwę na Gorzów? W tej sprawie odbędą się konsultacje

2023-11-16 17:01

Prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki przychylił się do wniosku Komitetu Obywatelskiego wnioskującego o zmianę nazwy miasta Gorzów Wielkopolski na Gorzów. Konsultacje społeczne w tej sprawie zarządził między 6 maja a 2 sierpnia 2024 r. – poinformował rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Wiesław Ciepiela.

- Chcemy zmiany nazwy miasta, a właściwie powrotu do tej, która była używana przez kilka miesięcy po wojnie, a także funkcjonowała na polskich mapach w czasach, gdy miasto było niemieckim Landsbergiem. Gorzów nigdy nie leżał w Wielkopolsce - powiedział dziennikarz "Gazety Lubuskiej" Jarosław Miłkowski, jedna z 66 osób, które tworzą Komitet Obywatelski w sprawie nazwy miasta.

Zgodnie z decyzją prezydenta, czas poprzedzający rozpoczęcie konsultacji społecznych będzie wykorzystany do tego, by przygotować materiały informacyjne i edukacyjne, zaplanować odpowiednią kampanię promocyjno-informacyjną.

- Będzie to także czas na zaproszenie do debaty na ten temat placówek oświatowych, sporządzenie analizy skutków finansowych ewentualnej zmiany nazwy miasta, a także utworzenie zespołu konsultacyjnego złożonego ze specjalistów z różnych dziedzin, m.in. językoznawstwa, historii czy socjologii – powiedział rzecznik.

Dodał, że władzom miasta zależy, by cały proces konsultacji społecznych przebiegł zgodnie z procedurami i był obiektywny, gdyż stanowią one obowiązkowy element ew. wniosku rady miasta do ministra właściwego do spraw administracji publicznej o zmianę nazwy miasta.

- Odpowiedni czas pozostawiony na przygotowanie procesu konsultacji społecznych, w tym akcji informacyjnej, pomoże stworzyć warunki do przeprowadzenia rzetelnego procesu oraz dostarczenia wiedzy, na podstawie której mieszkańcy będą mogli podjąć przemyślane decyzje – ocenił Ciepiela.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, wnioski z konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy miasta z Gorzów Wielkopolski na Gorzów mają zostać ogłoszone do końca sierpnia 2024 r.

Zarządzenie prezydenta ws. konsultacji oraz jego odpowiedź na wniosek Komitetu Obywatelskiego dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej miasta.

Do Warszawy "zawitała" wystawa multimedialna pt. "Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo"