Wycięte drzewo

i

Autor: Gorzowskie Inwestycje Miejskie

MIAST

Gorzów: Wielka wycinka drzew. Drzewa zagrażające bezpieczeństwu zniknęły z ul. Kosynierów Gdyńskich. Co się z nimi stanie?

2023-11-14 14:51

Pod koniec ubiegłego tygodnia, w związku z trwającym remontem ulicy Kosynierów Gdyńskich w Gorzowie, z ulicy wycięto kilkanaście sztuk drzew. Jak się okazuje, teraz posłużą za... opał w jednej z gorzowskich szkół.

Wielka wycinka w Gorzowie. Dlaczego drzewa zniknęły z Kosynierów Gdyńskich?

To nie był przyjemny widok. W drugim tygodniu listopada na ul. Kosynierów Gdyńskich pojawili się pracownicy z piłami, którzy rozpoczęli wycinanie znajdujących się tam drzew. Mieszkańcy z niepokojem patrzyli jak znikają potężne sztuki, które od lat stanowiły ozdobę i symbol ulicy. Chodzi m.in. o lipy znajdujące się przy skrzyżowaniu ul. Mościckiego i Mickiewicza czy też Roosvelta i Żwirowej.

Skąd decyzja o wycince?

Zgodnie z założeniami przebudowy ulicy ma się tam pojawić nowy przystanek oraz nowe przejście dla pieszych. To z kolei wymagało usunięcia drzew kolidujących z planowanymi zmianami i istniejącym układem drogowym. Urzędnicy zapewniają przy tym, że liczba wyciętych drzew została maksymalnie ograniczona, bo pierwotnie mówiło się nawet o kilkudziesięciu sztukach.

Wycięte zostały wyłącznie drzewa, które kolidowały z zakresem prac oraz istniejącym układem drogowym i które w większości były spróchniałe. Ich usunięcie zostało wymuszone faktem braku możliwości zmiany geometrii projektowanego układu drogowego, z uwagi na już istniejący, co zostało poprzedzone dogłębną analizą. Drzewa zagrażały bezpieczeństwu również ze względu na ich chore części w obrębie pni oraz korzeni. Widoczna, postępująca próchnica, potwierdza fakt, iż zwykle zmiany chorobowe nie są zauważalne z zewnątrz, natomiast pień oraz korzenie niszczeją od środka - informują urzędnicy ze spółki Gorzowskie Inwestycje Miejskie, nadzorującej remont Kosynierów Gdyńskich.

Drewno z wycinki pójdzie na opał. Ogrzeje gorzowskich uczniów

Spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie poinformowała, że drzewa z wycinki dostarczone zostaną do Zespołu Szkół Ogrodniczych w Gorzowie. Wszystko po to, by w okresie jesienno-zimowym mogły służyć za opał do ogrzania szkolnych pomieszczeń.

Dostarczeniem drzew zajmie się firma Eurovia, realizująca remont ulicy Kosynierów Gdyńskich.

Czarcie kręgi w lesie pod Gorzowem

Sonda
Uważasz, że w Gorzowie brakuje drzew?
Pomorskie. Wycinka drzew w gminie Choczewo