Warta w Gorzowie

i

Autor: kłw

RZEKA

Gorzów: Warta coraz wyżej. Poziom wody w rzece rośnie i zbliża się do stanu ostrzegawczego

2024-01-04 12:38

Podnosi się poziom wody w rzece Warcie, która zalała już dolne bulwary w Gorzowie. Gorzej jest na wysokości Skwierzyny, gdzie woda przekroczyła już stan ostrzegawczy. Urzędnicy jednak uspokają: póki co nie ma powodów do obaw.

Stan wody w rzece Warcie w Gorzowie

Rzeka zaczęła się podnosić jeszcze przed Nowym Rokiem. Pod koniec grudnia poziom wody był na tyle wysoki, że w Gorzowie konieczne było zamknięcie dolnych bulwarów. Wciąż obowiązuje tam zakaz wstępu.

Wtedy poziom wody w Warcie wynosił 350 centymetrów, a obecnie jest jeszcze wyżej. W czwartek rano (04.01.2024) Warta w Gorzowie była na poziomie 380 centymetrów.

Na razie nie trzeba się jednak martwić. Gdy rzeka dobije do stanu ostrzegawczego, który wynosi 390 centymetrów, wtedy najprawdopodobniej prezydent zwoła posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego w celu ustalenia ewentualnych, dalszych kroków" - informuje Ryszard Stefaniak z gorzowskiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Ale nawet gdy Warta dobije do stanu ostrzegawczego to nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami, które mogliby odczuć mieszkańcy. Powodem do obaw może być natomiast stan alarmowy, do którego jednak jeszcze trochę brakuje - wynosi on 470 centymetrów i na tę chwilę mało prawdopodobne, by Warta się do niego zbliżyła.

Jak przyznają eksperci: poziom wody zmienia się praktycznie z minuty na minutę. Aktualny stan można sprawdzić na stronie: www.hydro.imgw.pl.

Sonda
Umiesz pływać?
Katastrofa ekologiczna w Odrze. Kto truje ryby w rzece?