sp 17 gorzów

i

Autor: kb

Gorzów: W "siedemnastce" blisko trzydziestka dzieci z Ukrainy

2022-03-19 11:27

Blisko trzydziestka dzieci już się uczy, wkrótce może być więcej. W Szkole Podstawowej nr 17 w Gorzowie ruszyły już zajęcia przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy.

Jak się jednak okazuje dwójka z uczniów bierze także udział w lekcjach zdalnych w swoich szkołach ukraińskich. To organizacyjne zamieszanie komentuje dyrektor "siedemnastki", Maria Zawadzka:

ESKA LIVE - GRAMY DLA UKRAINY | Viki Gabor zaśpiewała na żywo!

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, gdzie te dzieci będą we wrześniu, czy sytuacja pozwoli im powrócić do swojego kraju, żeby realizować obowiązek edukacji nauki tam. Czy też zostaną u nas. Jeżeli te dzieci zostaną u nas, to najlepiej, żeby w jak największym stopniu miały opanowany język polski.

Dzieci wkrótce może być jeszcze więcej, choć dyrektor podkreśla, że już brakuje personelu i miejsca. Oddział przygotowawczy jest pod opieką emerytowanej nauczycielki języka polskiego. Ukończyła też filologię rosyjską, co częściowo kruszy barierę językową.

Dzieci używają na razie podstawowych zwrotów. Mimo tego uczestniczą też w lekcjach matematyki, czy języka angielskiego. W gorzowskich szkołach jest aktualnie kilkuset takich uczniów. Niektóre placówki, jak "dziewiątka" na Nowej, tworzą nowe oddziały, więc ich liczba ciągle rośnie.

Quiz. Jaki to był tydzień? [18 marca]

Pytanie 1 z 10
W jaki sposób prezydent Zełenski próbuje uratować ukraińskie firmy?