Barszcz z uszkami

i

Autor: Canva Pro

ŚWIĘTA

Gorzów: Ulubione świąteczne potrawy mieszkańców. Co musi się znaleźć na stole?

2023-12-26 14:03

Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinno się znaleźć 12 potraw, a spróbowanie wszystkich ma zapewnić domownikom dobrobyt i dostatek. Również w pierwszy i drugi dzień świąt Bozego Narodzenia nie brakuje pysznych, świątecznych dań, na które niektórzy czekają cały rok! A co najbardziej lubią gorozowianie? Postanowiliśmy o to zapytać.

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z Mikołajem, prezentami, choinką i pierwszą gwiazdką. Ale to także doskonała okazja do spotkań z przyjaciółmi i z rodziną. Wszyscy zasiadają do suto zastawionych stołów, by wspólnie przeżyć ten magiczny czas.

Świąteczne potrawy. Co musi się znaleźć na stole?

Przyjęło się, że w wieczór wigilijny na stołach znajdziemy wyłącznie potrawy bezmięsne. Mimo, że zgodnie z prawem kanonicznym tego dnia nie obowiązuje post ścisły i zjedzenie mięsa nie jest grzechem, to w Wigilię królują ryby, zupy, grzyby i pierogi.

Według tradycji powinniśmy spróbować przynajmniej 12 potraw, by zapewnić sobie szczęście na najbliższy rok. Wśród nich nie może oczywiście zabraknąć karpia, chociaż wiele, bojąc się o jego mulisty smak, wybiera łososia lub śledzia.

Obowiązkowo barszcz z uszkami lub zupa rybna, które tego dnia smakują wyjątkowo! Do tego oczywiście pierogi, najczęściej z kapustą i grzybami. Często także kluski z makiem, kutia i kompot z suszu.

Ale to nie koniec świątecznego jedzenia! Wiele osób spędza przy stole również pierwszy i drugi dzień świąt. Wtedy zazwyczaj na talerzach ląduje przeróżne rodzaje mięs, wędlin i ciast.

Ulubione świąteczne potrawy gorzowian

Wiele osób nie może się doczekać świąt na samą myśl o pysznym, świątecznym jedzeniu. Postanowiliśmy więc zapytać gorzowian jakie są ich ulubione świąteczne potrawy. Jak się okazuje - każdy lubi co innego, ale prym bezapelacyjnie wiodą pierogi!

Pierogi, pierogi i jeszcze raz pierogi. W święta smakują zupełnie inaczej - przyznaje pan Antonii.

"Oczywiście, że pierogi! Z kapustą i z grzybami są najlepsze. Poza tym barszczyk, koniecznie z uszkami" dodaje Kasia.

"Cały rok czekam na karpia, uwielbiam go! A mulisty smak, jeśli już się trafi, zupełnie mi nie przeszkadza" mówi pani Maria.

"Moją ulubioną świąteczną potrawą jest przede wszystkim zupa rybna. Oprócz tego karp, najlepiej klasyczny, smażony, niekoniecznie w galarecie. Karpia mogę jeść bez końca" mówi pani Jola.

"Ja tam lubię wszystko co słodkie. Kluski z makiem, kutia i wszystkie możliwe ciasta" dodał Kuba.

A jakie są Wasze ulubione świąteczne potrawy?

Te świąteczne produkty podrożały najbardziej

Quiz: Co symbolizują choinkowe ozdoby? Symbole świąt Bożego Narodzenia

Pytanie 1 z 8
Co oznacza Gwiazda Betlejemska umieszczana na szczycie drzewka?
Czadoman apeluje: „Święta Bożego Narodzenia to nie prezenty i galeria handlowa”