Do obecności tramwajów musimy na nowo się przyzwyczaić

i

Autor: mz Do obecności tramwajów musimy na nowo się przyzwyczaić

Gorzów: Tramwaje, uderzenie w dzwon i sesja. Policja będzie się przyglądać [AUDIO]

2020-07-01 15:27

763 urodziny Gorzowa już w czwartek (2.07). Tegoroczne świętowanie będzie wyjątkowe z dwóch powodów. Pierwszy to panująca pandemia, która uniemożliwiła organizację dużych imprez. Drugi - tego dnia po prawie trzech latach przerwy na tory wrócą tramwaje.

Kursowanie w południe rozpocznie linia nr 1. Za nim Twisty wyruszą w trasę, prezydent Gorzowa tradycyjnie uderzy w Dzwon Pokoju. Uroczystość w związku z pandemią ma skromny charakter. Następnie o godz. 12.15 na przystanek przy katedrze podjadą dwa wagony, do których wsiądą urzędnicy, goście oraz mieszkańcy. Pozostałe tramwaje ruszą w swoje trasy zgodnie z rozkładem. Przejazdy przez cały dzień są dla pasażerów bezpłatne.

Jest także mała niespodzianka dla mieszkańców. Mówi Marta Liberkowska z UM, posłuchaj:

Tramwaje na torach to dla niektórych pewna "nowość". Jedni kierowcy zdążyli się odzwyczaić, drudzy wręcz przeciwnie - nawet nie mieli okazji się przyzwyczaić​. Kierowcy zwłaszcza młodzi stażem, zdobyli uprawnienia kiedy tramwajów na gorzowskich drogach nie było. Od czwartku (2.07) trzeba będzie na tramwaje uważać. Informuje o nich nowe oznakowanie i sygnalizacja. Funkcjonariusze policji już dostrzegli niepokojące zachowania wśród podróżujących po mieście.

Posłuchaj, z czym gorzowianie mają problem. Mówi Marek Waraksa, naczelnik gorzowskiej drogówki:

Policjanci zapowiadają, że za takie wykroczenia mogą posypać się mandaty. Tramwaje wracają na linie nr 1 Wieprzyce - Manhattan. Kierowcy proszeni są o stosowanie się do znaków i zachowanie szczególnej ostrożności.

Wracając do urodzin miasta, to na godzinę 13 zaplanowana jest uroczysta sesja Rady Miasta. Zostanie nadane honorowe obywatelstwo Gorzowa. W tym roku wyróżnienie trafi do Jana Tomaszewicza, dyrektora gorzowskiego teatru.

2 lipca to w gorzowskim kalendarzu bardzo ważna data. To rocznica nadania praw miejskich. Gorzów ma 763 lata.

Jak daleko jest z Gdyni do Zakopanego? Prawdziwy test na odległości [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Dalej jest z Warszawy do:
Na rowerze na Gibraltar