Oszuści wyludzili 100 tysięcy od tarnowskich seniorów

i

Autor: Pixabay

Gorzów: Seniorzy nadal są naciągani na pokazach. Tym razem firmy mają nowy sposób

2023-01-17 12:36

W zeszłym roku kilkukrotnie informowaliśmy o pokazach dla seniorów, na których przedstawiciele jednej z firm przyjeżdżają w umówione miejsce i oferują starszym ludziom produkty wątpliwej jakości po zawyżonej cenie. Sprawa ma swoją kontynuację i teraz.

W Gorzowie udaremniono już kilka pokazów dla seniorów

Gorzowscy aktywiści i ludzie dobrej woli skutecznie udaremnili dwa takie pokazy pod koniec ubiegłego roku. Opisywaliśmy sprawę wielokrotnie. Jakby tego było mało, to prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy jeszcze bardziej chroniącą seniorów. Od 1 stycznia 2023 roku nie wolno podczas pokazów w hotelach i restauracjach zawierać umów kredytowanych ani pobierać od uczestników pieniędzy szybciej, niż po minięciu 14 dni. Jeśli takie czynności mają miejsce, to organizatorzy łamią prawo i podlegają karze.

Mimo to i tak firmy zwabiają seniorów w umówione miejsce i przedstawiają im produkty po zawyżonych cenach. Tak było między innymi 15 stycznia w Gorzowie w jednym z gorzowskich hoteli, gdzie podczas pokazu dokonywano pomiarów sprawności płuc, a także sprzedawano różnego rodzaju towary.

- Koszty zakupu oferowanych towarów były bardzo wysokie, sięgały 7-10 tys. złotych. Sprzedawano generatory ozonu, odkurzacze, garnki, poduszki, itp. Ceny tych towarów są normalnie wielokrotnie niższe - informuje i przestrzega Eugeniusz Kurzawski, miejski rzecznik praw konsumenta w Gorzowie.

Teraz firmy mają nową metodę. - Odwiedzają tych, których wcześniej naciągnęli na zakup. Pod pretekstem przedłużenia gwarancji. I wtedy już w domu swoim ofiarom proponują następne rzeczy. Mają bony, niby zniżkowe... No i telefon do kogoś, niby kierownika, który jest tak miłosierny, że daje następne rabaty. No i oczywiście spłata kredytu dopiero zaczyna się za 3 miesiące. Piszę o tym, bo byli u mnie dwa razy - opowiada nam pan Kazimierz.

O całej sprawie wie już gorzowski rzecznik praw konsumenta oraz Urząd Miasta. O rozwoju tej sytuacji będziemy informować na bieżąco.

Sonda
Zostałeś/aś kiedyś ofiarą na pokazach dla seniorów?